Nureddin Zengi Kimdir?

0
Advertisement

Nureddin Zengi kimdir ve ne yapmıştır? Nureddin Zengi hayat hikayesi, biyografisi, askeri kariyeri hakkında bilgi.

Nureddin Zengi

Nureddin Zengi

Nureddin Zengi; tam adı Nureddin Ebu l-kasım Mahmud Bin İmadeddin Zengi (d. Şubat 1118, Musul – ö. 15 Mayıs 1174, Şam), Şam-Halep atabeğidir. Suriye ordularını yeniden örgütleyerek Salaheddin Eyyubi‘nin başarılarına temel hazırlamıştır.

Bağdat’taki Abbasi halifesine bağlılığını bildirerek 1146’da babası İmadeddin Zengi’nin yerine Halep atabeği oldu. Zengiler olarak bilinen atabeğliğin topraklarını kardeşi Seyfeddin Gazi ile bölüştü. Tahta çıktığı sırada Haçlı orduları, ortak bir askeri cephe oluşturamayan Müslüman önderler karşısında üstün durumdaydı. Haçlıları Suriye ve Filistin’den çıkarmak için giriştiği seferlerde ilk olarak Edessa’yı (Urfa) aldı. Stratejik önemi bulunan Antakya bölgesini 1149’da ele geçirdi. 1154’te Şam’ı aldıktan sonra 1169-71 arasında Mısır’ı da aşama aşama topraklarına kattı.

Yetenekli bir asker ve adil bir hükümdar olan Nureddin Zengi, dindarlığı ve cesaretiyle de ünlendi. Fetihlerden elde edilen ganimetleri daha çok cami, okul, hastane ve kervansaray yapımında kullandı. Öldüğünde egemenliği altındaki topraklar Suriye, Mısır ve Irak ile Anadolu’nun bazı bölgelerini kapsıyordu. Bıraktığı mirastan en çok, 1187’de Kudüs’ü yeniden ele geçirerek Ortadoğu’daki Haçlı gücünü büyük ölçüde kıran Salaheddin Eyyubi yararlandı.


Kaynak – 2

NURETTİN ZENGİ (1118-1174)

Advertisement

Büyük bir Türk komutanıdır. Haçlılar’a karşı Türk-İslâm başkomutanlığında bulunmuş, Müslüman ve Türk dünyasını başarı ile savunmuş, büyük zaferler kazanmıştır.

Büyük Selçuklular’a (Büyük Türk Hakanlığı’na) bağlı Halep-Şam atabeyi olan Nurettin, İmadettin Zengi’nin oğludur. 1146’da babası ölünce ağabeysi Musul’a, Nurettin de Halep’e atabey oldu. Urfa’yı Haçlılar’dan kurtardıktan sonra, Almanya İmparatoru III. Konrad’la Fransa Kralı VII. Louis tarafından kuşatılan, tehlikeli dakikalar yaşayan Şam’a yetişti (1148); Haçlılar’ı büyük bir bozguna uğratarak Şam’ı kurtardı. Sonra Haçlılar’ın peşine düştü, Toulouse Kontu Alphonse’u öldürüp oğlu Bertrand’ı esir aldı. 1149’da Antakya Prensi Raymond’u yenip öldürdü. 1151’de Urfa Kontu II. Joscellin’i yendi, esir aldı. 1157’de Kudüs Kralı III. Baudouin’i bozguna uğrattı, sonra, Suriye’ye giren Bizans İmparatoru Manuel Komnenos üzerine yürüdü. Haçlılar’dan nefret eden İmparator, Nurettin’le çarpışmaktan çekindi.

Nurettin Zengi bundan sonra II. Kılıç Arslan’la Musul bölgesi üzerinde egemenlik savaşmasına girişti. Komutanlarından Salâhattin Eyyûbi’yi bir yandan Haçlılar’ın, bir yandan da Mısır’daki Fâtımiler’in üzerine gönderdi. 56 yaşında Şam’da öldü, oraya gömüldü.


Leave A Reply