O. Henry (William Sidney Porter) Kimdir? Hayatı ve Eserleri Hakkında Bilgi

0
Advertisement

O. Henry (William Sidney Porter) kimdir? O. Henry hayatı, biyografisi, eserleri, edebiyat kariyeri hakkında bilgi.

O. Henry

Kaynak: wikipedia.org

O. Henry

O. Henry; ABD’li yazardır (North Carolina/Greensboro 1862 – New York 1910).

Asıl adı: William Sidney Porter. Öğrenimi yaşam güçlükleri yüzünden eksik kaldı, 15 yaşlarındayken ekmeğini kazanma zorunluluğuyla amcasının yanında başladığı eczacı çıraklığını değişik işlerle yürüterek banka veznedarlığına dönüştürdü (Austin, 1884). Zimmetine para geçirmekle suçlanarak hüküm giydi, hiçbir payı bulunmadığı bu sahtekârlık olayının cezasını çekti (Ohio Hapishanesi’nde üç yıl üç ay), eczacı yardımcılığıyla boş geçirmediği bu hükümlülük yıllarında çevresindeki kişilerin serüvenlerinden bol bol öykü konusu çıkardı, 1902’den ölümüne kadarki 8 yıl içinde her hafta iki öykü yayımlayarak milyonlarca insanın dert ortağı gibi davrandı, onların yaşamlarını anlatılarına araç gereç yaparak başarıya ulaştı, ABD edebiyatında öykü türünün babası ve ustası sayıldı. Maupassant öykücülüğünün kendine özgü sürprizlerinden yararlanarak hafif bir edebiyat yarattı. Hepse girmeden önce kaçtığı Güney Amerika izlenimleri de eserine gözlem zenginliğini kazandırmıştı, bu yüzden kısa öyküleri bütün dünya dillerine çevrildiği gibi nice oyun ve senaryoya da temel oldu, bu amaçla kullanıldı.

Başlıca eserleri:

Cabbages and Kings (1904), The Four Million (Dört Milyon) 1906, Heart of the West (Batının Yüreği) 1907, The Voice of the City (Kentin Sesi) 1908, Doads of Destiny (Yazgı Yolları) 1909, The Two Women (İki Kadın) 1910, Sixes and Sevens (Altılar ve Yediler) öl. s. 1911, Rolling Stones (öl. s. 1912), The Complete Writings of O. Henry (O. Henry (O. Henry’nin Bütün Yazıları) öl.s. 14 cilt 1917 vb.

Kaynak 2

O. HENRY (11 Eylül 1862 – 5 Haziran 1910), Amerika’nın en ünlü hikaye yazarlarından biridir. Asıl adı William Sidney Porter’dir. Günlük hayatın görünüşü olağan, iç yüzü acıklı olaylarını ince bir alayla, derin bir içtenlik ile anlatan hikayeleriyle tanınmıştır.

O. Henry, Kuzey Karolayna’da, Greensboro’da doğdu. Küçük yaşta öğrenimini yarım bırakarak hayatını çıraklıkla, çobanlıkla kazanmaya başladı.

Advertisement

O. Henry, en sonunda, bir bankada çalışırken, yazı hayatına atıldı. 1894’te «The Rolling Stone» (Yuvarlanan Taş) adında bir mizah dergisi çıkardı, sonra gazeteciliğe başladı; fıkralar yazıyor, karikatürler yapıyordu.

1898’de, çalıştığı bankadaki bir yolsuzluktan dolayı suçlu görüldü, 3 yıl hapse mahkum edildi. Bu sırada karısı da ölmüş, kızı tek başına kalmıştı. Sidney Porter kızının geçimini sağlamak için, hapishanede hikayeler yazıyor, bunlar «O. Henry» adı ile yayınlanıyordu.

Üç yıl sonra hapisten çıktığı gün O. Henry adında ünlü bir yazar olmuştu. Bununla birlikte, hayatının son yılları hastalık, yoksulluk, içki düşkünlüğü içinde geçmiştir.


Leave A Reply