Odumegwu Ojukwu Kimdir?

0
Advertisement

Odumegwu Chukwuemeka Ojukwu kimdir ve ne yapmıştır? Odumegwu Ojukwu hayatı, biyografisi, askeri ve siyasi kariyeri hakkında bilgi.

Odumegwu Ojukwu

Odumegwu Chukwuemeka Ojukwu; (d. 4 Kasım 1933, Nnewi, Nijerya – ö. 26 Kasım 2011, Londra, İngiltere), Nijerya’nın Doğu Bölgesi’nin askeri valisi (1966-67) ve Nijerya İç Savaşı sırasında ayrılıkçı Biafra devletinin başkanıdır (1967-70).

İbo kabilesinden başarılı bir işadamının oğluydu. 1955’te Oxford Üniversitesi’ni bitirdi. Nijerya’ya döndükten sonra iki yıl çeşitli yönetim görevlerinde bulundu. Daha sonra katıldığı ordu içinde hızla yükseldi. Ocak 1966’da, çoğu İbo kökenli bir grup subayla birlikte sivil hükümeti devirdi. Bu darbenin sonucunda askeri bir yönetim kuruldu ve Ojukwu İboların anayurdu Doğu Bölgesi’nin askeri valiliğine atandı. Ama iboların yeni yönetimde ağırlık kazanmasından çekinen Hausa ve Yoruba kökenli subaylar,

Temmuz 1966’da ikinci bir darbe düzenleyerek Albay Yakubu Gowon’u devlet başkanlığına getirdiler. Ojukwu Doğu Bölgesi valiliğini Gowon’un yönetimi altında da sürdürdü. Ama Hausaların yaşadığı Kuzey Bölgesi’nde İboların Eylül 1966’da Kuzeyli askerler tarafından katledilmesi Doğu Bölgesi ile Gowon başkanlığındaki federal yönetim arasındaki ilişkileri gerginleştirdi. Ojukwu kabileler arası çatışmayı sona erdirmek için İbolara ve öteki önemli kabilelere önemli ölçüde siyasi özerklik verecek gevşek bir federasyonun oluşturulmasını önerdi. Federal hükümet Ocak 1967’de yapılan bir konferansta bu çözümü kabul eder gözüktüyse de kısa süre sonra reddetti.

Gowon’un 27 Mayıs 1967’de olağanüstü hal ilan ederek Nijerya’daki bölgeleri eyaletlere ayırması üzerine, Ojukwu Doğu Bölgesi’nin Nijerya’dan ayrılarak Bi-afra adıyla bağımsız bir devlet olduğunu ilan etti (30 Mayıs 1967). Kısa süre sonra federal kuvvetler Biafra’ya saldırdı ve Temmuz 1967’de iç savaş başladı. Üç yıl süren iç savaş boyunca bağımsızlık mücadelesine önderlik eden Ojukwu, Biafra’nın teslim olmasından kısa bir süre önce Fildişi Sahili’ne sığındı ve 1982’de ülkesine dönene değin orada yaşadı. Ocak 1983’te Nijerya Ulusal Partisi’ne (NPN) girdi. Kısa bir süre sonra NPN’nin adayı olarak senato seçimlerine katıldıysa da seçimleri kazanamadı.

Advertisement

Leave A Reply