Öğrenmek İle İlgili Kompozisyon, Öğrenmek Konulu Yazı Örnekleri

0
Advertisement

Öğrenmek neden önemlidir? Öğrenmek konulu kompozisyon örneği, öğrenmenin önemini anlatan 2 adet kompozisyon, yazının yer aldığı sayfamız.

Öğrenmek İle İlgili Kompozisyon

BİLGİNİN DEĞERİ

İnsan, olayların anlamını ve eşyanın nedenini kavramaya başladığı andan itibaren, öğrenmeye başlar. Bu anda bilgi ağacının fidanı hayat toprağına dikilmiş demektir. Hangi insan kendine ve mensup bulunduğu topluma faydalı bilgileri öğrenmeye gayret ederse o insan, hayatını olumlu anlamda değerlendirmiş olur.

Hayatı boyunca bir çok acı ve tatlı olaylar yaşayan insanoğlu geleceğe, dağarcığında bilgi filizleri olduğu halde yürümelidir. Yıllar geçtikçe geriye doğru çevrilmeye başlayan gözler, daima dinlenecek bir gölge arar.

İşte insan küçük yaştan bilgi öğrenmeye, hayat ve eşyayı faydalı şekilde değerlendirmeye alışırsa, ihtiyarlığında hem tecrübe sahibi olmanın kazancını sağlar, hem de kendinden sonra gelecek kuşaklara doğru yolları gösterme üstünlüğüne erişir.

İhtiyarlık bir güz meyvesi gibi sert fakat etkili bir gelişmenin olgunluğunu gösterir. Ebedi tazeliğin ve mutluluğun anahtarı, toprağını, suyunu ve ışığını bulmuş bir fidan kaderine kavuşmaktır.

Advertisement

Bilgi ağacını hayat toprağına bir çınar heybetiyle dikenler hem dinlenmeye ve düşünmeye en çok susamış oldukları zamanda barınacak bir gölgeli yer bulmuş, hem de hayatlarını ruh doyurucu bir zevk ateşiyle daima ılık tutmuş olurlar.


Kompozisyon – 2


ÖĞRENMEK

Her zaman öğreniriz… Yeni biriyle tanışırken, ansiklopedi okurken, yemek yaparken, problem çözerken, kısacası her zaman öğreniriz. Öğrenmenin çeşitli yolları vardır. Bunlardan birisi okuyarak öğrenmekken, diğeri tecrübe ederek öğrenmektir ve yaşadığımız sürece kaçınılmazdır.

Öğrenmek bazı insanlara göre eğlencelidir. Bu insanlar çoğunlukla bilginin ne kadar büyük bir güç olduğunun farkındadırlar. Bilgi hayatta hata yapma ihtimalimizi düşürür. Zor durumlardan bizi kurtarır, beynimizi geliştirir, para kazanmamızı sağlar, hatta eğlendirir. Tabi bunun yanında öğrenmek istemediğimiz durumlar vardır. Mesele izlemek için gün saydığımız filmin sonunu öğrenmek, sevdiğimiz yiyeceğin içindeki sağlıksız şeyleri öğrenmek…Bu durumlarda cahillik en büyük mutluluktur sözü devreye giriyor sanırım. Ama yine de beynimiz bize sadece vücut kontrolü için verilmemiştir. Onu en güzel şekilde kullanmak, bilgi ile güçlendirmek ve geliştirmek önemlidir.

Sonuç olarak hiç bir zaman öğrenmeyi bırakmamalıyız. Hayatta mecburen öğrendiklerimiz dışında, yeniliklere açık olup mümkün olduğunca çok, işe yarar bilgileri edinmeliyiz. Bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıptır, ayıp etmeyin…

Gurur Sağlam

Advertisement


Leave A Reply