Oğuz Aral Kimdir? (Kısaca)

0
Advertisement

Ülkemizin yetiştirmiş olduğu en büyük karikatüristlerden ve efsane Gırgır dergisinin kurucusu olan Oğuz Aral ile ilgili olarak kısaca bilgi veren yazımız. Oğuz Aral kimdir?


Dünya tarihinde en fazla satan 3.mizah dergisini kurmuş olan yazar, karikatürist, pandomimci ve çizgi film yapımcısıdır.

1936 yılında İstanbul Silivri’de doğan Aral, eğitim aldığı İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisinin üçüncü sınıfta bıraktı ve sonrasında çeşitli dergi ve gazetelerde karikatür çizmeye başladı.

Türk çizgi film sektörüne de büyük katkıları olan sanatçı, Koca Yusuf (1966), Direkler Arası (1967), Bu Şehri İstanbul (1968), Ağustos Böceği ile Karınca (1971) adında çizgi filmlere hayat verdi.

1972’de Gırgır dergisini kurdu ve yönetti. Kurmuş olduğu Gırgır dergisi bir dönem hayatımıza damga vurmuş ve yönlendirmiştir. Ülkemizde özellikle 1970’li ve 1980’li yıllarda Gırgır dergisi okumamış bir kimse ile karşılaşmanız neredeyse imkansız idi. Derginin el değiştirmesiyle birlikte 1989 yılında “Avni” adlı yeni bir mizah dergisi çıkarmaya başladı.

Yarattığı çizgi roman kahramanları da, halkın anlayabileceği basite indirgenmiş karikatür anlayışı ve mizah görüşü sayesinde çok sevildi. “Köstebek Hüsnü”, “Mayk Hammer”, “Utanmaz Adam”, “Vites Mahmut”, “Hafiyesi Mahmut” gibi örneklerin yanı sıra en çok tutulan çizgi roman kahramanı “Avni” oldu.

Advertisement

Sanatçı 26 Temmuz 2004 yılında, 68 yaşında iken hayata veda etti.


Leave A Reply