Ōita (大分 市) Nerededir? Ōita Şehrinin Özellikleri ve İlgi Çekici Yerleri

0
Advertisement

Japonya’da bulunan Ōita (大分 市) hakkında bilgiler. Ōita (大分 市) kentinin demografik yapısı, tarihi ve ilgi çekici gezilecek ve görülecek yerleri.

Ōita (大分 市)

Oita, Japonya’da, Kiyuşiyu Adası’n da liman kenti, aynı adı taşıyan yönetim biriminin merkezi. Bebbu Körfezi’nde, Moji’ nin 105 km güneydoğusunda yer alır. Canlı bir liman (tütün, turunçgil, sebze aktarımı), endüstri (kimya, çimento, dokuma), ticaret merkezidir. 1949’da öğretime açılan bir üniversitesi vardır.

Ōita (大分 市, Ōita-shi), Japonya’nın Kyushu adasında bulunan Ōita Eyaletinin başkentidir.

1 Ocak 2005’te Notsuharu (Ōita Bölgesi’nden) ve Saganoseki (Kitaamabe Bölgesi’nden) Ōita ile birleştirildi.

Demografi ve coğrafya.

Ōita, Ōita Eyaleti’nin en kalabalık şehridir. 31 Mart 2017 itibarıyla kentin tahmini nüfusu 478.491, 216.853 hane ve km2 başına 950 kişilik bir nüfus yoğunluğuna sahiptir. Kentin toplam yüzölçümü 502,39 km2’dir.

Advertisement

Şehir, kuzeybatıda Beppu Şehri, batıda Yufu Şehri, güneybatıda Taketa Şehri, güneyde Bungo-ōno Şehri ve güneydoğuda Usuki Şehri ile sınırlanmıştır. Şehrin kuzeyi Beppu Koyu ve Seto İç Deniz’e bakmaktadır.

Ekonomik.

1960’lar ve 1970’ler boyunca, Beppu Körfezi kıyıları boyunca bir sanayi bölgesi kuruldu. Bölgedeki bitkiler arasında Nippon Steel ve Showa Denko’nun amiral gemisi tesisleri vardı.

1970’lerde Toshiba ve Canon iç kısımdaki tesislerini inşa etti ve genişletti. O zamana kadar, şehir LSI’ler ve dijital kameralar gibi elektronik ürünlerin önemli bir üretim merkezi olarak ortaya çıktı.

Şehir merkezi ve alışveriş bölgeleri Oita İstasyonu’nun kuzeyinde yer almaktadır. Bununla birlikte, son zamanlarda bölge yavaş yavaş azalmaktadır, çünkü ana ticari alanlar banliyölerde büyük alışveriş merkezleri inşaatı nedeniyle dağılmıştır.

Tarih.

Areaita bölgesi tarihsel olarak Bungo Eyaleti’nin başkenti Funai (府 内) olarak bilinir (豊 後 国).

Sengoku döneminde (15-16. Yüzyıllar), Funai ve bölge merkezli güçlü Ōtomo klanı, Portekiz ve Ming-hanedanı Çin ile önemli bir ticaret limanı olarak zenginleşti. Ünlü bir Hıristiyan daimyōtomo Sōrin, ilk önce batı kültürünü tanıttı. İlk batı tarzı hastane Funai’de yapıldı ve ilk Japon korosu kuruldu.

Advertisement
Merkezi ve ilgi çekici yerler.

Beppu’yı sınırlayan Takasaki dağı (高崎 山), vahşi maymunlar, özellikle Japon makağı ile ünlüdür.

Takasaki-yama parkının girişinde “Umi Tamago” veya “Deniz Yumurtası” olarak da bilinen “Deniz Sarayı” akvaryumu bulunmaktadır.

Big Eye veya Kyushu Oil Dome olarak da bilinen Stadiumita Stadyumu, şehir otoyolu boyunca yer almaktadır. J. League futbol kulübü Oita Trinita’nın ana sahasıdır ve büyük yerel etkinlikler için kullanılır.

Şehrin ortasında birçok mağaza ve mağaza var. Bazı büyük mağazalar Tokiwa, Parco, Frespo Kasugaura ve D Plaza’dır. Banliyöde Tokiwa Wasada Town ve Park Place Oita gibi alışveriş merkezleri de bulunmaktadır.

Şehir dışında, doğal alanlar arasında dağ yaylaları, sahil köyleri ve onsen (jeotermal kaplıcalar) ile ünlü kasabalar bulunmaktadır.

Ōita ayrıca kirpi balığı balıklarının bağırsaklarıyla da ünlüdür.

Toriten, bu şehirde bir başka ünlü yemek.


Leave A Reply