Oksalat (Oksalik Asit) Nedir? Hangi Gıdalarda Bulunur? Böbrek Taşı İle İlişkisi

0
Advertisement

Oksalat (Oksalik Asit) nedir ve hangi gıdalarda bulunur? Oksalat tüketimin beslenmeye etkisi nedir, böbrek taşı ile ilişkisi nedir?

Oksalat (Oksalik Asit)

Yeşil yapraklı sebzeler ve diğer bitkisel gıdalar sağlık bilincinde çok popülerdir. Bununla birlikte, bu gıdaların çoğu oksalat (oksalik asit) adı verilen bir antinutrient içerir. Bu, oksalat ve sağlık üzerindeki etkileri hakkında ayrıntılı bir makaledir.

Ispanak

Ispanak

Oksalat nedir?

Oksalik asit, birçok bitkide bulunan organik bir bileşiktir. Bunlar yapraklı yeşillikler, sebzeler, meyveler, kakao, fındık ve tohumları içerir. Bitkilerde, genellikle oksalat oluşturan minerallere bağlıdır. “Oksalik asit” ve “oksalat” terimleri beslenme biliminde birbirinin yerine kullanılır.

Vücudunuz kendi başına oksalat üretebilir veya yiyeceklerden alabilir. C vitamini metabolize edildiğinde oksalata da dönüştürülebilir.

Bir kez tüketildiğinde oksalat, kalsiyum oksalat ve demir oksalat dahil olmak üzere bileşikler oluşturmak için minerallere bağlanabilir. Bu çoğunlukla kolonda görülür, ancak böbrekler ve idrar yolunun diğer kısımlarında da olabilir.

Çoğu insan için, bu bileşikler daha sonra dışkı veya idrarda elimine edilir. Bununla birlikte, hassas bireyler için, yüksek oksalatlı diyetler, böbrek taşı ve diğer sağlık problemleri riskinde artışla ilişkilendirilmiştir.

Advertisement

Oksalat Mineral Emilimini Azaltabilir

Oksalat ile ilgili temel sağlık sorunlarından biri, bağırsaktaki minerallere bağlanabilmesi ve vücudun bunları emmesini engelleyebilmesidir. Örneğin, ıspanak kalsiyum ve oksalatta yüksektir, bu da çok fazla kalsiyumun vücuda emilmesini önler.

Lif ve oksalat birlikte yemek, besin emilimini daha da engelleyebilir. Bununla birlikte, yiyeceğimizdeki minerallerin sadece bir kısmının oksalata bağlanacağını hatırlamak önemlidir.

Ispanak kalsiyum emilimini azaltsa da, süt ve ıspanak birlikte tüketildiğinde sütten kalsiyum emilimi etkilenmez.

böbrek taşı

Oksalat Böbrek Taşlarına Katkıda Bulunabilir

Normal olarak, idrar yolunda aynı anda kalsiyum ve az miktarda oksalat bulunur, ancak çözünmüş kalırlar ve sorun yaratmazlar. Bununla birlikte, bazen kristaller oluşturmak için bağlanırlar. Bazı insanlarda, bu kristaller, özellikle oksalat yüksek ve idrar hacmi düşük olduğunda, taş oluşumuna yol açabilir.

Küçük taşlar genellikle herhangi bir soruna neden olmaz, ancak büyük taşlar idrar yolunda ilerledikçe idrarda şiddetli ağrı, bulantı ve kana neden olabilir. Başka türleri olmasına rağmen, böbrek taşı, yaklaşık % 80’i kalsiyum oksalattan oluşur.

Advertisement

Bu nedenle, bir böbrek taşı atak geçiren kişilere oksalat bakımından yüksek gıda tüketimini en aza indirmeleri önerilebilir. Bununla birlikte, böbrek taşları olan herkes için tamamen oksalat kısıtlaması önerilmemektedir. Bunun nedeni, idrarda bulunan oksalatın çoğunun gıdadan emilmek yerine vücut tarafından üretilmesidir.

Çoğu ürolog idrarlarında yüksek düzeyde oksalat bulunan hastalar için sadece sıkı bir düşük oksalat diyeti (günde 50 miligramdan az) reçete etmektedir. Bu nedenle, ne kadar kısıtlamanın gerekli olduğunu anlamak için zaman zaman test edilmesi önemlidir.

Başka Sorunlara Neden Olur mu?

Bazıları yüksek bir oksalat alımının otizmin gelişimi ile bağlantılı olabileceğini iddia etmektedir. Diğerleri oksalatların kronik, açıklanamayan vajinal ağrı ile karakterize olan vulvodiniye bağlı olabileceğini söylüyor.

Çalışma sonuçlarına göre, araştırmacılar bu bozuklukların hiçbirinin muhtemelen diyet oksalatlar tarafından tetiklenmediğine inanmaktadır.

Bununla birlikte, vulvodinili 59 kadına düşük oksalatlı diyet ve kalsiyum takviyeleri verildiğinde, yaklaşık dörtte biri semptomlarda iyileşme yaşamıştır .

Birkaç makale, oksalatı otizm ve vulvodini ile ilişkilendirir, ancak sadece birkaç çalışma olası bağlantıları araştırmıştır. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Oksalatlı Çoğu Gıda Çok Sağlıklıdır

Düşük oksalat diyetlerinin bazı savunucuları, insanların olumsuz sağlık etkileri olabileceği için oksalat bakımından zengin yiyecekleri tüketmemenin daha iyi olduklarını söylüyor.

Ancak, o kadar basit değil. Bunların çoğu önemli antioksidanlar, lif ve diğer besinleri içeren sağlıklı gıdalardır. Bu nedenle, çoğu insanın yüksek oksalatlı yiyecekleri yemeyi tamamen bırakması iyi bir fikir değildir.

Bağırsaklarınız Oksalat Emilimini Belirliyor

Yediğiniz oksalatın bir kısmı bağırsaktaki bakteriler tarafından parçalanabilir, bu minerallere bağlanmadan önce olur. Bunlardan biri olan Oxalobacter formigenes aslında onu bir enerji kaynağı olarak kullanır. Vücudunuzun emdiği miktarı önemli ölçüde azaltır.

Bununla birlikte, bazı insanlar bağırsaklarında bu bakterilerin çoğuna sahip değildir, çünkü antibiyotikler O. formigenes kolonilerinin sayısını azaltır. Dahası, çalışmalar enflamatuar bağırsak hastalığı olan kişilerin böbrek taşı geliştirme riskinde artış olduğunu bulmuştur. Bunun nedeni kısmen emdikleri oksalat miktarını düzenleyememesidir.

Benzer şekilde, gastrik bypass cerrahisi veya bağırsak fonksiyonunu değiştiren diğer ameliyatlar geçiren hastaların idrarında yüksek düzeyde oksalat bulunmuştur. Bu, antibiyotik alan veya bağırsak disfonksiyonu olan kişilerin düşük oksalatlı bir diyetten daha fazla faydalanabileceğini düşündürmektedir.

Advertisement

Oksalat Açısından Zengin Gıdalar

Oksalatlar hemen hemen tüm bitkilerde bulunur, ancak bazı bitkiler çok yüksek miktarlar içerirken, diğerleri çok az miktarda bulunur. Hayvansal gıdalar sadece eser miktarda bulunur.

Oksalatta yüksek gıdalar (porsiyon başına 100-900 mg) şunları içerir:

 • Pancar yaprağı
 • Ravent
 • ıspanak
 • Pancar
 • İsviçre pazı
 • Hindiba
 • Kakao tozu
 • süs lahanası (kale)
 • Tatlı patatesler
 • Yer fıstığı
 • Şalgam
 • Yıldız meyvesi

Düşük Oksalatlı Diyet Nasıl Yapılır?

Böbrek taşları için düşük oksalatlı diyetlere geçen insanlara genellikle her gün 50 mg’dan daha az yemeleri söylenir.

Düşük oksalatlı bir diyetin nasıl takip edileceğine dair birkaç ipucu:

 • Oksalatı günde 50 mg ile sınırlayın: Oksalatta çok düşük olan bu gıda listesinden çeşitli besin yoğunluklu hayvan ve bitki kaynaklarını seçin.
 • Oksalat açısından zengin sebzeleri haşlayın: Haşlanmış sebzeler, sebzeye bağlı olarak oksalat içeriğini % 30’dan neredeyse % 90’a düşürebilir.
 • Bol su için: Günde en az 2 litre su içmeyi hedefleyin. Böbrek taşlarınız varsa, günde en az 2,5 litre idrar üretecek kadar içilir.
 • Yeterli kalsiyum alın: Kalsiyum bağırsaktaki oksalata bağlanır ve vücudunuzun emdiği miktarı azaltır, bu nedenle günde yaklaşık 800–1,200 mg almaya çalışın.

Kalsiyum oranı yüksek ve oksalat oranı düşük gıdalar şunları içerir:

 • Peynir
 • Sade yoğurt
 • balık
 • Çin lahanası
 • Brokoli

Oksalattan Kaçınmak Gerekir Mi?

Böbrek taşı oluşturma eğilimi olan insanlar düşük oksalatlı bir diyetten yararlanabilir. Bununla birlikte, sağlıklı insanların, sadece oksalatları yüksek oldukları için gıdalardan kaçınmaları gerekmez.

Çoğu insan için endişe verici bir besin değildir.


Leave A Reply