Okyanusun Dibinde Deprem Olursa Ne Olur? Yeni bir ada oluştuğunda ne olur?

0
Advertisement

Okyanus dibinde bir deprem olduğunda neler olur? Nasıl bir etki gösterir? Tsunami tehlikesi ile yeni bir ada oluştuğunda ne olur?

Depremler genellikle okyanusta meydana gelir ve küçük sarsıntılardan Richter ölçeğine göre 9,2’ye kadar çıkabilir. Doğrultu-atma, eğim-atma ve yitim üç tür depremdir. Kayma depremleri, okyanus tabanı ileri geri hareket ettiğinde meydana gelir. Kayma depremleri, okyanus tabanı yukarı ve aşağı hareket ettiğinde meydana gelir. Yerkabuğunun plakaları üst üste yığıldığında, yitim depremleri oluşur. Depremler su altında meydana geldiğinde, bir tsunami dalgasına neden olabilir.

Sualtı rahatsızlığının nedenleri

Okyanusun dibinde, yerkabuğu yüzen bir dizi kayalık adadır. Bu kaya adaları veya levhalar zaman içinde sürekli değişmektedir. Bu plakalar sonunda sürtünebilir, çarpabilir veya birbirinden ayrılabilir. Bu hareket volkanik hareket, dağ oluşumu veya depremlerle sonuçlanabilir. Bir okyanus tabanı depremi, iki levha birbirine doğru itildiğinde ve yeni bir sualtı adası oluşturduğunda meydana gelir. Bu yeni kara oluşumu, okyanus seviyesindeki yükselmeden kaynaklanmaktadır.

Pasifik (Büyük) Okyanus

Kaynak: pixabay.com

Yeni bir ada oluştuğunda ne olur?

Dalma hareketi, yeni sualtı adalarının nedenidir ve okyanus suyunun yer değiştirmesine neden olur. Okyanusal bir levha, kıtasal bir levhanın altına kaydığında meydana gelir. Bu kayma hareketi, okyanus tabanı tortullarından oluşan kamalar oluşturmak için ilerler. Bu kamalar kıtasal levhanın kenarının üstünde ve altında meydana gelir. Plakalar arasındaki yüksek sürtünme nedeniyle birbirine yapışırlar. Plakanın üst kenarı kütlenin altında daha da sürünür ve bükülür. Büyük bir güçle, üst üste binen plaka geri tepiyor ve okyanus tabanından yeni bir ada yükseliyor.

Okyanus depremlerinin başlangıcı

Bir okyanus depremi genellikle 200 ila 1.000 yıl arasında meydana gelir. Yüzen plakalardan gelen basınç bir kıtasal plakadan sekip yükseldikçe, kıtasal plaka geri itmeye başlar. Bu, okyanus tabanındaki bir adanın, basınç çok büyük olana kadar su altında kalmasına neden olur. Sonunda bu basınç nedeniyle kıta ve ada plakaları arasında bir deprem meydana gelir. Yeni ada, okyanus tabanından 15 ila 30 dakika içinde aniden ortaya çıkıyor.

tsunami

Kaynak: pixabay.com

Yaklaşan bir tsunaminin oluşumu

Bir tsunami, okyanus tabanında meydana gelen bir deprem veya yanardağ tarafından üretilen büyük bir yıkıcı dalgadır. Bir tsunaminin meydana gelmesi için okyanus tabanının dikey olarak hareket etmesi gerekir. Yeni ada aniden ortaya çıktığında, bu hareketin gücü büyük mesafeler kat eden devasa bir dalga yaratır. Tsunami dalgaları 30 feet’e kadar ulaşabilir ve 500 MPH’ye kadar hızlarda seyahat edebilir. Tsunami dalgaları 120 mil kadar sürebilir.

Advertisement

Leave A Reply