Ölen Kişinin Kredi Borcuna Ne Olur? İhtiyaç Kredisi Çeken Kişi Ölürse Ne Olur?

0
Advertisement

Kredi borcu ben öldüğüm zaman silinir gibi düşünüyorsanız, kesinlikle yanılıyorsunuz. Bir çok kişi ölen kişinin kredi borcuna ne olur, ölen kişinin kredisine ne olacak gibi sorular sormaktadır.

Bankalar bu konuda kendilerini garanti altına aldığı için düşündüğünüz gibi sonuçlar olmayabilir.

Ölen Kişinin Kredi Borcuna Ne Olur? İhtiyaç Kredisi Çeken Kişi Ölürse Ne Olur?

Kaynak : pixabay.com

Ölen Kişinin Kredi Borcuna Ne Olur ?

Öncelikle bilmeniz gerekenlere bakmak istediğimizde kişiler banka kredilerine başvurmak istediğinizde bankanın mevcut şartlarını sağlamaları gerekiyor. Bankalar herkese kredi veriyor diye düşünmeyin. Bankaların hemen hepsi kişinin öncelikle kredi notuna bakarak, gelir durumunu kontrol ederek hatta üzerine kayıtlı mal varlığına bakarak kredi onayı veriyor. Bu kredi türlerine göre değişkenlik gösterebilir. Ev kredisi başvurularında ipotek, kefil arama, maaş bilgisi ve kredi notu önemli iken, ihtiyaç kredisinde ise gelir durumu ve kredi notu önemlidir. Araç kredilerinde ise maaş bilgisi ve kredi notu aynı şekilde gerekli.

Kişiler banka kredisi onayında bankaların şartlarına imza atmaları talep ediliyor. Yani gel sana al bu paranı demeden önce şu kağıtları imzalayın diyeceklerdir. Bu imzalanan belgelerden bir tanesi de hayat sigortasıdır. Bu sigorta ücreti genelde başvuran kişilerden kredi tutarına göre tahsil edilmektedir. Eğer ki sizlere bir şey olursa banka, size ödediği tutarın tamamını karşı taraftan yani sigorta şirketinden tahsil edecektir. Burada siz ölseniz dahi sizlere bir şey olmayacaktır.

Ancak her bankada bu şekilde çözüm olmamakta. İmzalanan evraklar arasında mal varlığını beyan etmeniz durumunda icralık olabilirsiniz veya maaşınız üzerinden kredi çekmeniz durumunda ise maaşınız eşinize geçeceği için maaşın belirli tutarın kesilmesine neden olabilir. Tabi bu işlemlerin hemen hepsi imza vermeniz durumunda geçerli olup, kredi sözleşmesindeki maddelere bağlıdır. Bu gibi olumsuz durumlar ile karşılaşmamak adına imza atacağınız kredi sözleşmesini okumanızı kesinlikle öneriyoruz.

Ölen kişinin kredi borcuna bu yüzden kredi türüne göre dikkat etmesi gerekiyor. Ev kredisi çekmiş iseniz zaten ipotekli olacağından dolayı evin yeniden bankaya devir edilmesi veya haciz edilmesi söz konusu olacaktır. Ancak kredi ödemelerine devam edilirse aile tarafından her hangi bir olumsuz durum olmayacaktır.

Advertisement
Ölen Kişinin Kredi Borcuna Ne Olur? İhtiyaç Kredisi Çeken Kişi Ölürse Ne Olur?

Kaynak : pixabay.com

İhtiyaç Kredisi Çeken Kişi Ölürse Ne Olur

Bu durum aynı şekilde taşıt kredisinde de geçerlidir. İmza atılan belge içeriğine göre işlemler yapılacaktır. Ek olarak bilmenizi istediğim ise ihtiyaç kredilerinde , hızlı kredi adı altında verilen krediler için kişi ölürse hiçbir belgeye imza atılmadığı için bankanın elini kolunu bağlayacaksınız yani sizlerin veya yakınlarınızın cebinden bir kuruş dahi çıkmayacaktır.


Leave A Reply