Oratoryo Nedir? Oratoryonun Özellikleri, Oratoryo Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Oratoryo nedir, ne demektir? Oratoryonun özellikleri, ünlü oratoryolar ve besteciler hakkında bilgi.

oratoryo

Oratoryo

Oratoryo; orkestra eşliğinde solo ve koralarca söylenen, çok bölümlü, önceleri yalnızca dinsel içerikli, sonraları din dışı konulu müzik eserleridir.

Lirik, epik ve dramatik türleri olan oratoryada sahne düzenlemesi yoktur. Adını 16. yüzyılda Filippo Neri’nin kurucusu olduğu Roma’daki Orantorium tarikatının müzikli ayinlerinden alır. Bu tarikatın üyeleri oratorio denilen dua salonlarında ahlaki içerikli, ilahi benzeri şarkılar söylüyor ya da alegorik kişilerin rol aldığı dramatik temsiller veriyorlardı. Çok geçmeden İncil’deki konuları işleyen dinsel müzikli dramların mitoloji ağırlıklı, din dışı operadan ayrılması gerekli oldu. Sahne gösterisinden vazgeçilerek yalnızca bir anlatıcıyla yetinen orotoryoda koro öğesi G. Corrissimi’nin eserleriyle önem kazandı. G. F. Handel genellikle İngilizce metinler üzerine büyük, korolu oratoryolar (Saul, Messias, Judas Makkabaus, Jephta) besteledi. Haydn Die Jahreszeiten (Mevsimler) ve Die Schhöpfung (Yaradılış) gibi eserleriyle din dışı oratoryoya yöneldi. 19. yüzyılda Beethoven (Christus am Ölberge), İsa Zeytin Dağı’nda, 1803; C. Loewe, F. Mendelssohn-Bartholdy gibi besteciler dinsel oratoryolar, R. Schumann, N. W. Gazete, F. Liszt gibi besteciler din dışı, çoğunlukla tarihsel oratoryolar bestelediler. 20. yüzyıl bestecileri oratoryolarında çoğunlukla bireysel çözümler buldular (F. Delius, E. Elgar, İ. Stravinski, A. Honegger, P. Hindimeth, C. Orff, L. Nono, E. Krenek, O. Messiaen, C. Penderecki, D. Şostakoviç). Türkiye’de Adnan Saygun, Yunus Emre Oratoryosu (1946) ve Nevit Kodallı Atatürk Oratoryosu (1953) ile bu alanda öne çıktılar.

Kaynak 2

Batı müziğinde solo, koro sesleriyle orkestra için yazılan, konusu dinle ilgili eserlere «oratoryo» denir. Bu ad Roma’daki din adamları toplantı salonundan gelir: 1548’de ilk defa Santa Filippo di Neri, bu salonda böyle bir müzik eseri dinletmişti. Salona Orator denildiği için, bu çeşit müziğe de «oratorio» adı verildi.

İtalya’da halka ilk oratoryo 1600’de, Cavalieri’nin bir operası ile birlikte gösterildi. İtalyan ve Fransız oratoryolarından sonra Almanlar bu akımı geliştirdiler. Bu arada Handel 32 oratoryo yazmıştır; yalnız, bunlardan bir kısmının konuları dinle ilgili değildir.

Advertisement

Bizde ilk oratoryoyu Adnan Saygun yapmış, «Yunus Emre» adındaki bu eserinde bu ünlü şairin şiirlerini dile getirmiştir.


Yorum yapılmamış

Leave A Reply