Ördekbalığı Nasıl Bir Hayvandır? Morfolojik ve Biyolojik Özellikleri Nelerdir?

0

Ördekbalığı nedir, nasıl bir hayvandır? Ördekbalığı nerede yaşar, özellikleri nedir? Ördekbalığı morfolojik özellikleri, habitatı, biyolojik özellikleri ve insan kullanımı hakkında bilgiler.

Ördekbalığı

Kaynak: commons.wikimedia.org

Ördekbalığı, (Lat. Labrus mixtus). Kemiklibalıklar takımının Lapinagiller familyasında bir balıktır. Akdeniz ve kuzey denizlerinde yaşar. Uzunluğu 25-35 cm kadardır. Erkeğin pulları kahverengi-kırmızımsı, uzunlamasına mavi çizgili, san, karnı mavi lekelidir. Dişide ışık kırmızısı, sırtında üç koyu lekeli çok uzun bir sırt yüzgeci vardır. Yosun ve midyelerle yuva yapar ve yumurtalarını buraya bırakır.

Morfolojik Özellikleri

  • Erkekler 40 cm uzunluğa 1 , dişiler 30 cm’ye ulaşabilir.
  • Vücut uzundur ve çok uzun değildir.
  • Yan çizgi dorsalin altındadır.
  • Ağız , kalın dudaklar , uzayabilen çeneler ve büyük konik dişlerle geniştir.
  • Faringeal dişler çiğneme plakalarına dönüştürülmüştür (bütün şıralarda ortaktır ).
  • Sırt yüzgeci uzundur ve yumuşak ışınlardan daha serttir, her ikisi de aynı yüksekliktedir. anal uzun.
  • Belirgin bir cinsel dimorfizm sunar : erkeklerin mavi bir kafası ve mavi benekli kırmızı-turuncu bir gövdesi vardır. Dişiler , sırtta beyaz benekler ile değişen 3-4 koyu leke ile değişken renklidir (sarı, turuncu, kırmızı).

Habitat ve Biyolojisi

Ördekbalığı, alg bölgesinde 2–200 metre (6 ft 7 inç – 656 ft 2 inç) derinliklerde kayaların ve diğer sert yüzeylerin bulunduğu yerlerde bulunur, ancak esas olarak 20-80 metre (66-262 ft) arasında bulunur. Ayrıca mercan alglerinin hakim olduğu alanla da ilişkilidir. Azor Adalarında bu türün yetişkinleri normalde 50 metre derinliklerin üzerinde görülmez, ancak yavrular bazen daha sığ derinliklerde bulunabilir.

Normalde yalnız bireyler olarak veya gençlerle çiftler halinde bulunurlar. Yumurtlarlar ve dişi , erkek tarafından daha sonra koruyacağı alglerden yapılmış çanak şeklindeki bir yuvaya bin kadar yumurta bırakabilir. Ördekbalığı protojen bir hermafrodittir ve dişiler yaklaşık yedi ay süren bir süreçle cinsiyeti erkeklere değiştirebilir. Beslenmeleri esas olarak kabuklulardan oluşur, ancak aynı zamanda balıkları, yumuşakçaları ve solucanları da tüketmektedirler.

İnsan Kullanımı

Ördekbalığı ara sıra yenir ancak Ördekbalığı eti pek çok yerde, örneğin İngiltere’de popüler değildir. Bu nedenle ticari balıkçılıktan çok fazla talep görmez. Eğlence amaçlı olta balıkçıları tarafından avlanır ve uzun ömürlü balıklar oldukları için popülasyonları çok yüksek bir avdan etkilenebilir, avla ve bırak esasına göre avlanırlar.

Norveç’te Ördekbalığı somon yetiştiriciliğinde çiftlik balıklarından elde edilen somon bitlerini yemek için kullanılır. Bu, bazı bölgelerde aşırı avlanmaya ve belirli alanlarda nüfusta gözle görülür bir azalmaya yol açar.


Leave A Reply