Origami Nedir? Kağıt Katlama Sanatının Tarihçesi ve Özellikleri Nelerdir?

0
Advertisement

Origami nedir, ne demektir? 7’den 77’ye herkesin yapabileceği Origami, kağıt katlama sanatının özellikleri, tarihçesi nedir, origami hakkında bilgi.

origami

Origami

Origami; kağıt katlama olarak da bilinir, kâğıdı yalnızca katlayarak, kesme, yapıştırma vb gibi işlemlerden hiçbirine başvurmadan figürler yaratma sanatıdır. Tarihinin ne kadar geriye gittiği bilinmemekle birlikte, eski kumaş katlama sanatından geldiği sanılmaktadır.

Origami en çok Japonya’da gelişmiştir. Bu ülkede hem yüzlerce geleneksel katlama biçimi, hem de bu konuda kapsamlı bir kaynak birikimi oluşmuştur. Armağan verilirken üstüne iliştirilen kâğıttan katlanmış süslere noşi denir. Bunlardan başka origamiyle kuş, hayvan, balık, böcek, çiçek ve insan figürü gibi daha pek çok nesne oluşturulabilir. Bazen hayvanların hoş hareketler yapabilecek gibi biçimlendirildiği de olur. Bunlar arasında en çok bilinenler kuyruğu çekildiğinde kanatlarını çırpan kuş ile arkasına hafifçe vurulduğunda sıçrayan kurbağadır. Tokyolu Yoşizava Akira modern origami sanatının en başarılı ustalarından biri olarak kabul edilir. Akira’nın origami üzerine çeşitli kitapları da vardır.

origami

Kaynak: pixabay.com

Origami İspanya ve Güney Amerika’da da gelişmiştir. İspanyol yazar ve felsefeci Miguel de Unamuno origami ile uğraşmış, çok sayıda yeni hayvan biçimi yaratmış ve bu sanat üzerine Amor y pedagogía (1902; Aşk ve Pedagoji) adlı eğlenceli bir deneme yazmıştır. Güney Amerika’da origaminin önde gelen ustalarından biri, bu sanat üzerine en kapsamlı İspanyolca elkitabının yazarı Arjantinli Vicente Solorzano Sagredo’dur. Ayrıca George Rhoads ve Giuseppe Baggi de ABD’de bu sanatta öne çıkmış adlardır.

Kâğıttan çeşitli figürler yaratmanın, Doğu’dan kaynaklanan bu gelenekten başka uygulamaları da olmuştur. 19. yüzyılda Almanya’da anaokulu hareketini başlatan Friedrich Froebel çocuk eğitimine renkli kâğıtları katlayarak çeşitli süs desenleri yaratma etkinliğini getirmiştir. Daha sonraları ünlü tasarım okulu Bauhaus’da öğrencileri tasarım alanında eğitme yöntemlerinden biri olarak kâğıt katlamaya ağırlık verilmiştir. Katlanmış kâğıtların matematiksel yaratılarda kullanılması origami kapsamının dışında kalır. A. H. Stone’un, flexagon (1939) adını verdiği, uygun bir biçimde büküldüğünde görünüş değiştiren çeşitli kâğıt katlamaları da özellikle ilginç uygulamalardır.

Advertisement

Akira Yoshizawa

Akira Yoshizawa (14 Mart 1911 – 14 Mart 2005) origami büyük ustası olarak kabul edilir. 1989 yılında yaptığı kendi tahminine göre, o güne kadar 50000 adet origami modeli yaratmış ve yüzlercesini de basılan 18 adet kitabında yayınlamıştır. Yoshizawa kariyeri boyunca Japonya için uluslararası bir kültür elçisi olarak görev yapmıştır. 1983 yılında Japon İmparatoru Hirohito Rising Sun, bir Japon vatandaşına verilebilecek en yüksek onur olan Order of the Rising Sun ünvanını kendisine vermiştir.

Akira Yoshizawa, 14 Mart 1911 yılında Kaminokawa, Japonya’da bir sütçü ailede dünyaya geldi. Daha çocukken origami ile uğraşmaya başladı. 13 yaşındayken Tokyo’da bulunan bir fabrikada işe başladı. 20’li yaşların başında origami tutkusu tekrar canlandı. Fabrikadaki çalışanlara geometri öğretiyordu. Yoshizawa origami sanatını geometrik sorunları anlamak ve iletişim kurmak için bir araç olarak kullandı.

Mart 1998’de, Yoshizawa Louvre Müzesi, bugüne kadar sergilenen en büyük Origami sergisini yapması için davet edildi. Doğumu ile aynı gün 14 Mart 2005 de 94 yaşında hayata veda etti.

Kitapları:

ATARASHII ORIGAMI GEIJUTSU, Origami Geijutsu-Sha 1954
Origami Reader I, Ryokuchi-Sha 1957
Dokuhon, Vol.1 (Origami Tokuhon) ,1973
SOSAKU ORIGAMI (Creative Origami), Nippon Hoso Kyokai 1984,
Dokuhon, Vol.2 ( Origami Tokuhon),1986
ORIGAMI DOKUHON II(Origami Reader II), Kamakura Shobo 1986


Leave A Reply