Orta Afrika Cumhuriyeti Tarihi – Eski Fransız Sömürgesinin Tarihçesi

0
Advertisement

Orta Afrika cumhuriyeti ülkesinin tarihçesi ile ilgili bilgiler. Afrika’nın adı gibi orta bölgesinde yer alan eski bir Fransız sömürgesinin tarihçesi.

Orta Afrika Cumhuriyeti Bayrağı

Günümüzde Orta Afrika’nın bulunduğu yörenin tarihi konusunda bilgi azdır. 17. ve 19. yüzyıllar arasında köle ticaretiyle uğraşanlar, bu bölgede yaşayanlara çok zarar verdiler ve yerli halkın başka yerlere kaçmasına neden oldular. 19. yüzyılda, doğuda Banda ve kuzeyde Baya topluluklarını da içeren Sudanlılar bu bölgeye geldiklerinde, hemen hemen boş bir alanda karşılaştılar. 1839’da Gabon kıyısında Fransız egemenliği kuruldu.1860 ve 1870’li yıllarda iç bölgelerin keşfedilmesi, 1880’li yıllarda Gabon, Kongo ve Orta Afrika Cumhuriyeti’ni (o sıralarda Ubangi-Şari olarak adlandırılıyordu) de içeren Fransa’ya bağlı bir bölgenin oluşmasına yol açtı. 1894′ de Ubangi-Şari ayrı bir yönetim bölgesi oldu. Daha sonra Çad’ın da katıldığı bu bölgeye, Fransızlar 1908’de Fransız Ekvator Afrikası adını verdiler.

Orta Afrika Cumhuriyeti Adını Alıyor!

1946′ da Ubangi Şari’ye 40 üyeli bölgesel bir meclis kurma hakkı verildi. 1957’de özerklik kazanıldı. Orta Afrika Cumhuriyeti adını alan ülkenin Fransızlara bağlı bir devlet olması onaylandı. Ülkenin ilk başkanlığına Bogando getirildi. Bogando’nun 1959’da bir uçak kazasında ölmesi sonucunda, yerine geçen yeğeni, onun boşluğunu dolduramadı. 1960’ta, ülke tam bağımsızlığını kazanınca, Dacko devlet başkanı oldu. Dacko, ülkenin karışık ekonomik durumunu denetim altına alamayınca, sert önlemlere başvurdu. Aralık 1965′ te yeğeni Jean-Bedel önderliğindeki askeri darbeyle Dacko yönetimine son verildi.

Jean-Bedel Bokassa, anayasayı askıya aldı. 1972’de de yaşam boyu devlet başkanı olduğunu duyurdu, Aralık 1976’da imparatorluğunu ilan etti, bir yıl sonra imparatorluk tacını giydi. Aşırı lüks düşkünlüğü, skandalları ve cinayetleriyle dünya çapında kötü bir ün yapmış olan ve kendisine “imparator” unvanını yakıştıran Bedel Bokassa’yı 20 Eylül 1979’da Fransa’nın yardımıyla deviren David Dacko da, 1 Eylül 1981’de bir askeri derbeyle iktidardan uzaklaştırıldı. Yerini General Andre Kolingba aldı. 16 Ocak 1986’da, Fransız savaş uçakları, Orta Afrika’daki üslerinden havalanarak Çad’ın kuzeyinde, Uadi-Dum’da Libyalıların hava üssünü bombaladılar. Bir ay kadar sonra, 14-15 Şubat’ta, Libya’nın Çad’ın başkentine yönelik bir saldırısını durdurmak üzere, Fransız savaş uçakları yine Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeki Bangui ve Bouar’daki üslerinden havalandılar. General Andre Kolingba, 1986’da düzenlediği bir halkoylamasıyla hem yeni anayasayı hem de devlet başkanlığını seçmenlere onaylattı. Aynı yıl ülkeye kendi isteğiyle Fransa’dan dönen Bokassa’nın cezasını, yaşam boyu hücre hapsine çevirdi (Şubat 1988).

Advertisement

Leave A Reply