Örümcek Isırması Belirtileri Nelerdir? Örümcek Isırmasında Ne Yapılmalıdır

0
Advertisement

Örümcek ısırması durumunda neler yapılır? Örümcek ısırmasının belirtileri nelerdir, ne iyi gelir, Örümcek ısırığı hakkında bilgi.

Siyah Örümcek

Kaynak: pixabay.com

Örümcek Isırması;

En önemli hayvan ısırma ya da sokmalarından biriside siyah örümcek ısırmasıdır. Bunların yalnız dişleri zehirlidir. Bu örümcek 1 – 2 cm. yi bulan uzunluğu, kum saati şeklinde olması ve ön tarafında kırmızı bir beneğin bulunması ile kolaylıkla tanınır. Zehri, sinir sistemine etki yapar. Isırılan yerde ağrı, karın ağrısı, karın kaslarında kasılmalar olur. Diğer cins örümcek ısırmalarında ise ısırılan yerde şişlik, şiddetli yanma, kaşıntı ve deride kırmızı kabarıklık şeklinde deri döküntüleri olur.

  1. Örümceğin cinsi saptanmalıdır.
  2. Görülen belirtiler arasında karın ağrısı, diğer karın organlarının rahatsızlıkları ile karıştırılmamalıdır.
  3. Sokulan yeri oynatmayınız. Örümcek sokulan kişiyi dinlendiriniz.
  4. Isırılan yerin yukarısını kravat, eşarp vs. ile sıkınız.
  5. O kısım üzerine buz uygulayınız.
  6. Yara üzerine yemek sodası (karbonat) eritilmiş su ile bir bez konursa ağrı azalabilir. Ayrıca azaltmak için aspirin veriniz.
  7. Eğer solunum zayıflaması ya da durması olursa ağızdan ağıza yapay solunum yapınız. Gerekirse kapalı kalp kompresyonu (masajı) uygulayınız.
  8. Hemen hastaneye gönderiniz. Hastanede örümcek serumu ve diğer gerekli ilaç tedavisi yapılır.

Kara Dul

kara dul

Kaynak: pixabay.com

Bu örümceğin belirleyici işareti, vücudun arka kısmı olan büyük, yuvarlak karnının altındaki kırmızı kum saati şeklidir. Kara dullar parlak ve siyahtır ve yaklaşık yarım inç uzunluğundadır. Dolaplar, barakalar, garajlar ve odun yığınları gibi sessiz, yoldan çıkılmayan yerleri severler. Isırığı iğne batması gibi gelir, bu yüzden fark etmeyebilirsiniz. İlk işaretler küçük, kırmızı lekeler ve biraz şişlik olabilir. Bir saat içinde biraz daha ağrır ve ağrı sırtınıza, karnınıza ve göğsünüze yayılabilir. Mide kramplarınız olabilir ve karnınız biraz sertleşebilir. Ayrıca çok terleyebilirsiniz. Ciddi durumlarda, hızlı kalp atış hızı, mide bulantısı ve kusmanın yanı sıra nefes almakta zorlanabilirsiniz. Isırığın etrafındaki alan kızarmaya ve daha fazla şişmeye devam edebilir.

Tarantulalar

tarantula

Kaynak: pixabay.com

Büyük, kıllı görünüşleri ısırıklarından çok daha kötü. Isırıkları bazen bir haftaya kadar acır. Ayrıca kızarabilir ve ısınabilir, ama bu en kötüsü. Bazı tarantula türleri, ince dikenli tüyleri de göbeğinden size doğru sallayabilir. Bunlar cildinize yapışırsa kaşıntıya, şişmeye ve tahrişe neden olabilirler.

Yapılması Gerekenler – İlk Yardım

İlk adımlar tüm örümcek ısırıkları için aynıdır, kara dul ya da kahverengi münzevi ısırıkları için bile. Bölgeyi sabun ve suyla temizleyin ve biraz antibiyotik krem sürün. Sonra bir bez alın ve soğuk suyla ıslatın veya biraz buzun etrafına sarın ve ısırılan bölgenin üzerine koyun. Kolunuzdan veya bacağınızdan ısırıldıysanız, yukarı kaldırın. Ağrı için asetaminofen veya ibuprofen ve şişlik için bir antihistamin alabilirsiniz.

Karnınızda ciddi ağrı, kramplar, kusma veya nefes almada güçlük gibi ısırık dışında semptomlarınız varsa hemen doktora gidin. Ayrıca açık bir yara veya boğa gözü iziniz varsa veya ısırık 24 saat sonra kötüleşirse doktorunuza görünmelisiniz. Isırık etrafındaki ağrının kötüleşmesi, yayılan kızarıklık ve ısırıktan gelen sıvı gibi şeylere dikkat edin. Güvenli bir şekilde yapabiliyorsanız, örümceği ölmüş olsa bile yanınıza alın.

Advertisement

Sağlık Uyarı


Leave A Reply