Oryantal Bölge (Zoocoğrafya) Nedir?

0
Advertisement

Oryantal bölge nedir, neresidir? Zoocoğrafya nedir, özellikleri nelerdir? Oryantal bölgede hangi hayvanlar yaşar, hakkında bilgi.

Oryantel Bölge (Zoocoğrafya)

Oryantal Bölge

Oryantal bölge, Asya’da Hindistan Yarımadasını, Çin’in güneyini, anakaranın Güneydoğu Asya bölümünü ve Malay Takımadalarının batı kesimini kapsayan zoocoğrafya bölgesidir. Malay Takımadalarının öbür kesimi Avustralyen bölgede yer alır. İki bölgeyi birbirinden ayıran kesin bir sınır yoktur. Önerilmiş iki sınırdan Wallace çizgisi Selebes’i Avustralyen bölgede bırakırken daha doğudan geçen Weber çizgisi burasını Oryantal bölgeye alır.

Oryantal ve Etiyopyen bölgeler Miyosen Bölüm (y. 26-7 milyon yıl önce) ile onu izleyen Pliyosen Bölümde (y. 7-2,5 milyon yıl önce) birbirlerine bağlı olmalarının yanı sıra günümüzde de benzer iklim koşulları altında bulunmaları nedeniyle hayvan varlıkları bakımından birbirlerine çok benzer. Filler, gergedanlar, insansımaymunlar gibi birçok grup iki bölgede ortaktır. Oryantal bölge maymun türleri bakımından zengindir. Cadımakiler ve ağaçsoreksleri (ağaçsivrifareleri) yalnız buraya özgüdür. Etiyopyen bölgede bulunmayan ayı, geyik, köstebek ve topirlere Oryantal bölgede rastlanır. Sürüngenler de çok çeşitlidir. Birçok zehirli yılan ve piton türü ile bir tür timsah olan gavyala yalnız Oryantal bölgede rastlanır. Bununla birlikte Etiyopyen bölgeye özgü omurgalı familyalarının sayısı daha çoktur. Papağan türleri bakımından Etiyopyen bölgeyle aynı düzeyde olan Oryantal bölge güvercin, sülün, keklik ve yaban tavuğu türleri bakımından çok daha zengindir.


Leave A Reply