Osmanlı’da Azap Askerleri Kimlerdir? Deliler Olarak da Bilinen Azapların Özellikleri

0
Advertisement

Azap veya azab askerleri kimlerdir? Deliler olarak da bilinen Osmanlı Ordusunda bulunan cesur ve gözü pek Azap askerleri ile ilgili bilgi.

Azap Askerleri

Osmanlı Ordusu’nda hafif piyade olarak kullanılan asker sınıfıdır. Bir tarihsel terim olarak kökeni bilinmez. 14. yüzyıldan başlayarak donanmadaki bir askeri sınıfın adı olarak kullanıldı, İlk dönemlerde azaplar, yaya ve deniz azapları diye ikiye ayrılırken sonraları duyulan gereksinme gereğince sınır kalelerinde görev yapan kale azapları ortaya çıktı. Bu askerler ön saflarda savaşırlardı.

Savaşlarda hafif okçu birliklerine gereksinim duyulduğunda 20-30 eve bir asker düşmek üzere Anadolu’nun bekâr ve güçlü gençleri azap olarak seçilirlerdi. Bu biçimde asker toplanmasına “azap çağırtmak” denirdi. Ücretlerini bulundukları sancak öder ve kendilerinden savaş sırasında vergi alınmazdı. Azaplar en önde yer alır ve düşman üzerine ok yağdırırlardı. İstanbul’un alınması sırasında orduda 20 bin azap vardı. Kale ve deniz azaplarırının varlığı II. Mahmut dönemine kadar sürdü.

Azaplar başlarına kırmızı börk giyer, ok, yay, pala, kakan ve kargı gibi silahlar kullanırlardı. Deniz azapları 15. yüzyıldan başlayarak oluşturuldu. Un-kapanı Köprüsü’nün Galata kesiminde bugün Azapkapı olarak anılan yerde tersanenin yanında kışlaları vardı, orda konaklar ve eğitimlerini yaparlardı.

Advertisement

Leave A Reply