Otopsinin Tarihçesi, Otopsi İlk Ne Zaman ve Ne Amaç ile Yapılmıştır?

0

Otopsi ne zaman ve ne amaçla yapılmaya başlanmıştır? İlk otopsinin yapılması, tarihçesi ve gelişimi nedir, hakkında bilgi.

Otopsinin Tarihçesi

Otopsi kelimesi, Eski Yunancadan “kendiniz görün” anlamına gelen “‘see for yourself” den türetilmiştir. Bu, ölüm nedenini belirlemek amacıyla patolog olarak adlandırılan eğitimli tıbbi personel tarafından gerçekleştirilen cerrahi bir işlemdir. Ölü bedenin hem dışı hem de içi incelenir. Dokular ve organlar çıkarılır, incelenir ve analiz edilir. Patologlar ayrıca, ölümden önceki genel sağlık durumunu da belirler ve verilen herhangi bir tıbbi tanı veya tedavinin doğru ve uygun olup olmadığını belirler. Otopsiler yaygın bir tıbbi uygulamadır, ancak cinayet suçuyla ilişkili olarak popüler hale gelmiştir.

otopsi

Kaynak: wikipedia.org

İnsan vücudunun anatomik diseksiyonu üzerindeki kısıtlamalar pek çok kültürde kısıtlanmasına rağmen, uygulama antik dünyada yapılmaya başlanmıştır. En kayda değer erken otopsi, Senato’ya girerken bıçaklanarak öldürülen Roma İmparatoru Julius Caesar‘a yapılmıştır. Bununla birlikte, modern otopsinin pratik kökenleri, Rönesans anatomisti Giovanni Morgagni (1682-1771) de yatar. 1761’de bu konudaki ilk büyük çalışma olan “The Seats and Causes of Disease Investigated by Anatomy”‘i yaptı.

Otopsiler, başka yollardan kolayca erişilemeyen bilgileri sağladığı için tıbbi bilgiye büyük ölçüde katkıda bulunmuştur. Aynı zamanda modern ölümle ilgili mevzuat ve yönetmeliklere de ayrılırlar. Otopsiler, ölüm beklenmedik, şüpheli olduğunda veya kesin nedeni ile ilgili belirsizlikler olduğunda yapılır. Önemli bir sayıdaki otopsi, ölümün beklenenden başka bir şeyden kaynaklandığını ortaya koymaktadır.

Otopsilerin Önemi

Herhangi bir aile veya akraba, ölen sevdiklerinin otopsisini talep edebilirken, ölüm nedeni belirsiz olduğunda otopsiler kesinlikle altın standarttır. Bu, bir kişinin olası bir kaza sonucu ölmüş bulunması veya bir kişinin öldürülmesi durumunda gerçekleşebilir. Bu, açıkça ceza hukuku alanında, ama aynı zamanda insanın yas tutma ve sona erme deneyimi içinde çok önemli bir öneme sahiptir. Bu nedenle uzun süredir yasal ve tıbbi nedenlerle otopsi yapılmaktadır.

Otopsi

Otopsi Türleri

Birazdan tartışacağımız üç ana nedenden dolayı otopsi yapılır. Bir hastane veya klinik personelinin bakımı altındayken ve doktorların ani ölümün nedenini tespit edemediği durumlarda ölen bir hastaya klinik otopsi yapılacaktır. Bu tür bir otopsi, ölüm zamanını ve nedenini öğrenmenin yanı sıra, doktorlara ölüm belgesini uygun şekilde dosyalamaları için bir ölüm nedeni vermek için faydalı olacaktır.

Adli otopsi ise, bir suç veya cinayet mahallinden bir ceset alındığında yapılan bir tür otopsi olacaktır. Bu otopsi, sistemdeki herhangi bir mermi, darbe veya yaralanma ve zehir izini ortaya çıkaracaktır. Bir tıbbi muayene görevlisi bulunmalıdır ve ölüm nedeninin bir kaza, cinayet veya intihar olup olmadığına karar verecektir. Bu otopsi, polise soruşturmaları boyunca rehberlik edecek.

Son olarak, akademik bir otopsi, tıp öğrencileri tarafından onlara insan anatomisini öğretmek için yapılan bir otopsidir. Aynı şekilde, bazıları araştırma amaçlı da kullanılabilir. Cesetlerin kaynağı, bedenlerini isteyerek bilime bağışlayan hastalar veya gerekli yasal evrakları doldurduktan sonra sahiplenilmemiş bedenler olacaktır.


Leave A Reply