Otoyol Hipnozu Nedir? Ne Kadar Tehlikeli? Direksiyon Başında Uyanık Kalmak

0
Advertisement

Otoyol hipnozu nedir? Tehlikeli midir? Yorgun araç kullanmak ile otoyol hipnozu arasındaki fark nedir? Uyanık kalma ipuçları

Otoyol Hipnozu (Highway Hypnosis)

Hiç oraya nasıl gittiğinizi hatırlamadan gideceğiniz yere vardığınız oldu mu? Hayır, uzaylılar tarafından kaçırılmadınız veya yedek kişiliğiniz tarafından ele geçirilmediniz. Sadece otoyol hipnozunu deneyimlediniz. Otoyol hipnozu veya beyaz çizgi ateşi, bir kişinin motorlu bir taşıtı normal, güvenli bir şekilde sürdüğü, ancak bunu yaptığını hatırlamadığı trans benzeri bir durumdur. Otoyol hipnozu yaşayan sürücüler kısa mesafeler veya yüzlerce mil uzaklaşabilir.

otoyol hipnozu

Otoyol hipnozu fikri ilk olarak 1921 tarihli bir makalede “yol hipnozu” olarak tanıtılmışken, “otoyol hipnozu” terimi 1963’te G.W. Williams’a ait. 1920’lerde araştırmacılar, sürücülerin gözleri açık uykuya daldığını ve araçları normal şekilde yönlendirmeye devam ettiğini gözlemledi. 1950’lerde bazı psikologlar, aksi takdirde açıklanamayan otomobil kazalarının otoyol hipnozundan kaynaklanabileceğini öne sürdü. Bununla birlikte, modern çalışmalar, yorgunken araç kullanmak ile otomatik sürüş arasında bir fark olduğunu göstermektedir.

Temel Çıkarımlar: Otoyol Hipnozu

    • Otoyol hipnozu, bir kişi bir motorlu taşıt kullanırken bölgeden ayrıldığında, genellikle bunu yaptığına dair hiçbir anı olmadan önemli bir mesafe kat ettiğinde ortaya çıkar.
    • Otoyol hipnozu aynı zamanda otomatik sürüş olarak da bilinir. Bir kişi güvenli bir şekilde otomatik sürüşe girebileceğinden, yorgun sürüşle aynı şey değildir. Güvenlik ve tepki süreleri, yorgunken sürüşten olumsuz etkilenir.
    • Otoyol hipnozunu önlemenin yolları arasında gündüz araba kullanmak, kafeinli içecek tüketmek, aracın içini serin tutmak ve bir yolcuyla sohbet etmek yer alır.

Yorgun Araç Kullanmak ile Otoyol Hipnozu Arasındaki Fark

Otoyol hipnozu, otomatiklik olgusunun bir örneğidir. Otomatiklik, eylemleri bilinçli olarak düşünmeden gerçekleştirme yeteneğidir. İnsanlar, yürümek, bisiklete binmek veya örgü örmek gibi öğrenilmiş ve uygulamalı bir beceriyi gerçekleştirmek gibi günlük aktiviteleri her zaman otomatik olarak gerçekleştirirler. Bir beceride ustalaştıktan sonra, diğer görevlere odaklanarak onu gerçekleştirmek mümkündür. Örneğin, araba kullanma becerisine sahip bir kişi, araba kullanırken bir alışveriş listesi planlayabilir. Bilinç akışı diğer göreve yönlendirildiği için, araba sürmek için harcanan zamanın kısmen veya tamamen amnezi meydana gelebilir. “Otomatik” sürüş tehlikeli görünse de, otomatiklik profesyonel veya yetenekli sürücüler için bilinçli sürüşten daha üstün olabilir. Buna psikolog George Humphrey’den sonra gelen “kırkayak ikilemi” veya “Humphrey kanunu” masalından sonra “kırkayak etkisi” deniyor. Masalda, başka bir hayvan ona bu kadar çok ayakla nasıl hareket ettiğini sorana kadar kırkayak her zamanki gibi yürüyordu.

Kırkayak yürümeyi düşündüğünde ayakları dolandı. Humphrey bu fenomeni başka bir şekilde tanımladı: “Bir ticarette becerikli hiç kimse, rutin işe sürekli dikkatini vermek zorunda değildir. Yaparsa, iş bozulabilir.” Araç kullanma bağlamında, gerçekleştirilen eylemler hakkında çok fazla düşünmek beceriyi kötüleştirebilir.

Advertisement

yorgun sürücü

Çoğu sürücü için, deneyimledikleri donuk trans hali hipnozdan çok direksiyon başında uykuya dalmaktır. Gerçek otoyol hipnozunu yaşayan bir kişi, ortamı tehditlere karşı otomatik olarak tararken ve beyni tehlike konusunda uyarırken, yorgun bir sürücü tünel görüşü yaşamaya başlar ve diğer sürücüler ve engellerle ilgili farkındalık azalır. Yorgun araba kullanmak kazalara ve ölüme neden oluyor. Uykulu sürüş, tepki süresini artırdığı ve koordinasyonu, yargıyı ve hafızayı bozduğu için son derece tehlikelidir. Çok sayıda çalışma, uykudan mahrum bırakılmış araç sürmenin,% 0.05 kan alkol seviyesinin etkisi altında araba kullanmaktan daha tehlikeli olduğunu göstermiştir. Otoyol hipnozu ile yorgunluk sürüşü arasındaki fark, tamamen uyanıkken otomatikliği deneyimlemenin mümkün olmasıdır. Öte yandan, yorgunken araba kullanmak direksiyon başında uykuya dalmaya neden olabilir.

Direksiyonda Nasıl Uyanık Kalınır?

İster otopilotta (otoyol hipnozu) sürüş fikrinden korkuyor olun, ister yorulup direksiyon başında uyanık kalmaya çalışıyor olun, odaklanmanızı ve uyanıklığınızı geliştirmek için atabileceğiniz adımlar vardır.

Gün ışığında araba kullanın:

Gündüz saatlerinde araç kullanmak, insanlar ışıklı koşullarda doğal olarak daha uyanık olduğundan, yorgunluğun önlenmesine yardımcı olur. Ayrıca, manzara daha ilginç / daha az monotondur, bu nedenle çevrenin farkında olmak daha kolaydır.

Kahve İçin:

Kahve veya başka bir kafeinli içecek içmek birkaç farklı şekilde uyanık kalmanıza yardımcı olur. Birincisi, kafein beyindeki adenosin reseptörlerini bloke ederek uykululukla savaşıyor. Uyarıcı metabolizmayı artırır ve karaciğeri, beyninizi besleyen glikozu kan dolaşımına salmaya yönlendirir. Kafein aynı zamanda bir idrar söktürücü olarak da hareket eder, yani araba kullanırken çok fazla içerseniz tuvalet molası için daha sık durmanız gerekeceği anlamına gelir. Son olarak, çok sıcak veya çok soğuk bir içecek tüketmek dikkatinizi toplayacaktır. Fazla tuvalet molası vermemeyi tercih ederseniz, kafein hapları ek sıvı olmadan faydaları sağlamak için mevcuttur.

Bir Şey Yiyin:

Bir atıştırmalık yiyin, size anında enerji verir ve sizi görevde tutmaya yetecek kadar dikkat gerektirir.

Advertisement
İyi Duruşa Sahip Olun:

İyi bir duruş vücuttaki kan akışını en üst düzeye çıkararak sizi en iyi formda tutmanıza yardımcı olur.

Klima açın:

Rahatsızsanız uykuya dalmak veya transa girmek daha zordur. Bunu başarmanın bir yolu, aracın içini rahatsız edecek kadar soğuk yapmaktır. Sıcak aylarda, klimayı biraz kutup ayarına çevirebilirsiniz.

Nefret Ettiğiniz Müziği Dinleyin:

Sevdiğiniz müzik sizi rahat bir duruma sokarken, nefret ettiğiniz melodiler tahrişe neden olabilir. Bunu, uykuya dalamayacak kadar rahat olmanızı engelleyen bir tür ses raptiyesi olarak düşünün.

Konuşan İnsanları Dinleyin:

Bir sohbete katılmak veya radyo dinlemek, müzik dinlemekten daha fazla konsantrasyon gerektirir. Çoğu insan için, aklı başında kalarak zaman geçirmenin hoş bir yoludur.

Durun ve Mola Verin:

Yorgunsanız, kendiniz ve başkaları için tehlikelisiniz. Bazen en iyi eylem yoldan çıkmak ve biraz dinlenmektir!

Sorunları Önleyin:

Uzun bir mesafe, gece veya kötü hava koşullarında gideceğinizi biliyorsanız, yolculuğa başlamadan önce iyi dinlenmiş olduğunuzdan emin olarak birçok sorunu önleyebilirsiniz. Günün ilerleyen saatlerinde başlayan gezilerden önce biraz kestirin. Antihistaminikler veya yatıştırıcılar gibi sizi uykulu yapan ilaçları almaktan kaçının.


Leave A Reply