Ouachita Irmağı (Nehri) Nerededir? Tarihçesi, Özellikleri Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Ouachita Irmağı (Nehri) nerededir? Amerika’da bulunan Ouachita Irmağı’nın özellikleri, uzunluğu, geçtiği yerler ve tarihçesi hakkında bilgi.

Ouachita Irmağı

Ouachita Irmağı (Nehri)

Ouachita Irmağı, Amerika Birleşik Devletleri’nde, Güneybatı Arkansas ile Doğu Lousiana’da ırmaktır. Uzunluğu 973 km.

Arkansas’ta, Polk Yönetim Birimi’nden doğar, Arkansas’ta doğu-güneydoğu, Louisiana’da güney doğrultusunda akar, Louisana’nın orta-doğusunda Red River’a katılır. Salina, La Fourche, Tensas, Little Missouri, başlıca kollarıdır.

Tarihçesi

Nehir, boyunca yaşayan birkaç tarihi kabileden biri olan Ouachita kabilesinin adını almıştır. Diğerleri arasında Caddo, Osage Nation, Tensa, Chickasaw ve Choctaw vardı. Tarihçi Muriel Hazel Wright, Ouachita owa chito kelimesinin “büyük avlanma” veya “iyi avlanma alanları” anlamına gelen Choctaw ifadesi olduğunu ileri sürdü.

Tarihi kabilelerin yükselişinden önce;

Tarihi kabilelerin yükselişinden önce, yerli ataları binlerce yıl nehir boyunca yaşadı. Aşağı Mississippi Vadisi’nde Orta Arkaik dönemde (M.Ö. 6000-2000 Louisiana) anıtsal toprak höyükleri inşa etmeye başladılar. İlk yapı, bugünkü Louisiana’da avcı toplayıcılar tarafından M.Ö. 3500 yıllarında inşa edilen 11 höyük bir kompleks olan Watson Brake idi. Kuzey Louisiana’daki bu tür birkaç erken bölgenin keşfi ve tarihlenmesi, höyük yapısını yerleşik, tarımsal toplumlarla ilişkilendiren geleneksel modeli değiştirdi, ancak bu kültürler binlerce yıldır gelişmedi.

Advertisement

Bu en büyük tarih öncesi höyük 20. yüzyılda Louisiana, Jonesville’de bir köprü inşaatı sırasında yıkılmıştır. Mississippi ve kollarında MS 1000 civarında yükselen Mississippian kültürü tarafından inşa edilen bu höyük, İspanyol kaşif Hernando de Soto tarafından 1540’a kadar kullanımda olduğu bildirildi. Bu alandaki keşif gezisinde, siteyi işgal eden Kızılderililerle karşılaştı. Şimşek çakması, kabile tarafından kötü bir alamet olarak görülen höyükteki tapınağı yıktı. Tapınağı asla yeniden inşa etmediler ve 1736’da bölgeyi terk ettikleri kaydedildi.

1700’lü yılların sonlarında

1700’lü yılların sonlarında, bölge İspanyol ve Fransızlar tarafından kontrol edildiğinde, nehir erken kolonistler ve kendine özgü Baron de Bastrop gibi arazi spekülatörleri için bir yol olarak hizmet etti. “Bastrop toprakları” daha sonra başka bir spekülatör olan eski Başkan Yardımcısı Aaron Burr’un eline geçti. Louisiana Satın Alma’nın ardından İspanya ile bir savaş durumunda büyük kar potansiyeli gördü. Burr ve ortaklarının birçoğu silahlı yerleşimciler grubu Ouachita’ya ulaşmadan ihanet nedeniyle tutuklandı.

Ouachita Nehri

1830’larda Ouachita Nehri Vadisi, New York ve güneydoğu şehirlerinden arazi spekülatörleri çekti. Zengin toprağı ve ülkenin ayrıntılı nehir vapur ağı nedeniyle erişilebilirliği onu arzu etti. Geliştiriciler, büyük pamuk tarlaları için toprak yetiştirdi; köle emeğine bağlı olarak pamuk üretimi, ante-bellum yıllarında yeni ekici zenginliğini destekledi. Steamboats, örneğin Camden, Arkansas ve New Orleans arasında tarifeli geziler düzenledi. Bir kişi, bir vapurdan diğerine transfer olmak dışında, herhangi bir doğu kentinden Ouachita Nehri’ne karaya geçmeden seyahat edebilir.

Doğudaki yatırımcılardan biri Thomas Jefferson’un en genç torunu Meriwether Lewis Randolph’du. 1837’de sıtmadan öldüğünde, şimdi Arkansas Clark County’deki Ouachita Nehri üzerinde bir ev inşa ediyordu. 1835 yılında Başkan Andrew Jackson tarafından Arkansas Bölgesi Sekreteri olarak atandı. Çatışmalar Amerikan İç Savaşı sırasında Ouachita Nehri yakınında gerçekleşti.

Advertisement


Leave A Reply