Owen Roe O’Neill Kimdir?

0
Advertisement

Owen Roe O’Neill kimdir ve ne yapmıştır? Owen Roe O’Neill hayatı, biyografisi ve askeri kariyeri hakkında bilgi.

Owen Roe O’Neill

Owen Roe O’Neill; (d. y. 1590 – ö, 6 “Kasım 1649), Katoliklerin İrlanda’daki İngiliz yönetimine karşı başlattığı büyük ayaklanmanın (1641-52) önderlerindendir. 5 Haziran 1646’da Ulster’daki Benburb’de ayaklanmanın sayılı zaferlerinden birini kazanmıştır.

Ünlü İrlandalı önder 2. Tyrone kontu Hugh O’Neill’in (ö. 1616) yeğeniydi. İspanyol ordusunda 30 yıl başarıyla hizmet ettikten sonra ayaklanmanın dokuzuncu ayında (Temmuz 1642) İrlanda’ya döner dönmez kuzeydeki birliklerin komutasını Sir Phelim O’Neill’den devraldı. Ama çok geçmeden Katolik konfederasyonunun öteki önderleriyle anlaşmazlığa düştü. O’Neill İrlanda’ nın kâğıt üzerinde İngiltere hükümdarına bağlı, iç ve dış ilişkilerde ise İngiltere’den tam bağımsız olması gerektiğini savunuyordu. Öteki önderler ise ülkede İngiltere tahtına bağlı anayasal bir yönetim kurulmasını ve din özgürlüğünün tanınmasını sağlayacak bir anlaşma yapılmasından yanaydılar. O’Neill İngiltere’nin müttefiği İskoçyalı komutan Hector Munro’nun ordusunu Benburb’de bozguna uğrattıktan sonra, papalık temsilcisi Giovanni Battista Rinuccini’yle birlikte konfederasyonu İngiltere’yle yaptığı barışı bozmaya zorladı. Ama sonunda öteki Katolik önderler gibi parlamento yanlısı İngiliz Bağımsızlara karşı kral yanlısı ingiliz Anglikanlarla ittifak kurmak zorunda kaldı.

Parlamento yanlısı komutan Oliver Cromwell’in İrlanda’ya gelmesinden üç ay sonra öldü. 1652’ye gelindiğinde Cromwell’in komutanları ayaklanmayı bütünüyle bastırmıştı.

Advertisement

Leave A Reply