Pachinko Kitap Özeti, Konusu, Karakterler Hakkında Bilgi, Min Jin Lee

0
Advertisement

Min Jin Lee’nin ödüllü kitabı Pachinko’nun konusu nedir? Üç kitaptan oluşan Pachinko’nun özeti, karakterlerinin analizi, kitap hakkında bilgi.

Pachinko

Min Jin Lee tarafından yazılan ve 2017’de yayınlanan Pachinko, 1910’dan 1989’a kadar hem Kore’de hem de daha sonra Japonya’da yaşayan beş kuşak Koreli bir ailenin hikayesidir. Pachinko, 2017’de Ulusal Kitap Kurgu Ödülü finalistiydi.

Pachinko

Kitap Özeti

Yirminci yüzyılın başında, küçük bir Kore köyü olan Yeongdo’da yaşlanan bir çift, ekstra para için pansiyoner almaya başlar. Kore 1910’da Japonya tarafından ilhak edildiğinde, ülkenin çoğu fakirleşir, ancak çift hala başarılı bir pansiyon kurmayı başarır. Yarık damak ve çarpık ayağı olan oğulları Hoonie, Yangjin adında bir kadınla başarılı ve mutlu bir evlilik bile yapar. Ancak Hoonie, sevgili kızı Sunja sadece 13 yaşındayken tüberkülozdan ölür.

Sunja yaklaşık 17 yaşındayken hamile kalır – aylar önce, pazarda onunla konuşmaya başlayan zengin bir balık tüccarı olan Hansu’ya aşık olmuştur. Ancak, Hansu Japonya’da zaten bir karısı ve çocukları olduğunu açıklayarak onunla evlenmeyi reddeder. Hansu, Sunja’yı maddi olarak desteklemeyi ve iş için şehre geldiğinde onunla birlikte olmayı teklif eder, ancak Sunja, evli olmayan bir anne olarak toplumun gözünde rezil olmasına rağmen Hansu’nun metresi olmayı reddeder.

Bu arada, iyi giyimli, hasta genç bir papaz olan Baek Isak pansiyona gelir. Yangjin ve Sunja, tüberküloz belirtilerini tanır ve Isak’ı sağlığına kavuşturur. Isak iyi olduğunda Sunja’ya evlenme teklif etmeye karar verir – yardım etmek için yapabileceği tek şey ona ve bebeğine adını sunmaktır. Sunja onunla evlenmeyi kabul eder.

Advertisement

Evlendikten sonra Isak ve Sunja, Isak’ın erkek kardeşi Yoseb ve yengesi Kyunghee ile birlikte Japonya’nın Osaka kentine taşınır. Yakında, Sunja oğlu Noa’yı doğurur. Korelilere yönelik yoksulluk ve sistematik adaletsizliklere rağmen, aile Osaka’nın yoksul Kore mahallesi Ikaino’da geçinmeyi başarır. Yaklaşık altı yıl sonra Sunja ve Isak’ın Mozasu adında bir oğulları daha olur. O sırada İkinci Dünya Savaşı devam ediyordur ve Japon hükümeti, Hıristiyanlar da dahil olmak üzere herkesin haftalık Şinto törenlerinde İmparator’a ibadet etmesini şart koşuyordur. Bu törenlerden biri sırasında, Isak’ın kilisesindeki zangoç olan Hu, Rab’bin Duasını bir direniş eylemi olarak okur ve Isak’ın da tutuklanmasına yol açar. Isak hapsedilirken Sunja ve Kyunghee, Ikaino pazarında yemek işine başlamışlardır. Yakında, Kim Changho adlı bir restoran müdürü, onlara restoran için yemek pişirmelerini teklif eder. Bu işi alarak mali yüklerini hafifletirler. Üç yıl sonra, aç, hasta ve işkence görmüş bir Isak, ölmek üzereyken hapishaneden serbest bırakılır ve evine döner.

Savaşın sonuna doğru, Hansu yeniden ortaya çıkar ve Sunja’ya Changho’nun restoranının sahibi olduğunu ve Isak hapse atıldıktan sonra onun işe alınmasını ayarladığını açıklar; kızken ona verdiği altın saati rehine verdikten sonra izini sürmüştür. Onu Osaka‘nın yakında bombalanacağı konusunda uyarır ve Sunja ve tüm ailesinin güvenli ve iyi beslenecekleri kırsaldaki bir çiftliğe kaçmalarını sağlar. Hatta Yangjin’in izini sürer ve onu kızı ve torunlarıyla yeniden bir araya getirir. Daha sonra, Nagazaki bombalamasında ciddi şekilde yaralanan Yoseb’i de kurtarır.

Aile Osaka’ya yerleştikten sonra, bir kitap kurdu olmuş olan Noa, Waseda Üniversitesi’ne kabul edilmek için çok çalışır. Mozasu ise beladan uzak durmak için Goro’nun pachinko salonunda (Japonya menşeli bir mekanik oyun türü) işe başlar. Mozasu hızla büyür ve sektörde yükselmeye başlar. Noa sonunda Waseda’ya kabul edilir. Sunja, öğrenim ücretini ödemek için Hansu’ya yaklaşır. Hansu, Noa’nın tüm ücretlerini ödediğini ve ona bir daire aldığını açıklayarak Sunja’ya borç vermeyi reddeder. Sunja kendini sıkışmış hissediyordur, Hansu’nun devam eden müdahalesini kabul etmekten nefret ediyor, ancak Noa için en iyi fırsatları istiyordur.

Bir gün, Noa’nın o zamanki kız arkadaşı Akiko, onun Hansu’ya olan bariz benzerliğine dikkat çeker. Noa, Sunja ile yüzleşir ve Hansu’nun aslında babası olduğunu öğrenerek, perişan olur. Bir ömür boyu ırkçı alayların üstesinden gelmeye çalıştıktan sonra, bir yakuza (Japonya’nın en eski ve en kalabalık mafyası) ile olan bağının kanını geri dönülmez şekilde lekelediğine inanır. Noa, Waseda’dan ayrılır ve Japon olarak geçtiği yeni bir hayata başlamak için Nagano’ya taşınır. Bir pachinko salonunun iş ofisini yönetir, Risa adında bir kadınla evlenir ve dört çocuğu olur. 16 yıl boyunca orta sınıf bir Japon aile babası olarak başarılı bir şekilde yaşar. Ancak 1978’de Hansu ve Sunja onun izini bulur ve Noa “yakuza kanının insanı kontrol eden bir şey olduğunu” iddia ederek intihar eder.

Mozasu ise Koreli bir terzi olan Yumi ile evlenir ve Solomon adında bir oğulları olur. Yumi sarhoş bir sürücü tarafından öldürüldükten sonra Sunja, Solomon’a bakmak için Mozasu’nun yanına taşınır. Mozasu, Solomon’u Batı okullarında yetiştirir ve bir gün bir Amerikan şirketinde çalışmasını ister. Solomon ergenlik çağına geldiğinde Mozasu, boşanmış Japon Etsuko ile birliktedir. Solomon, Phoebe adında Koreli-Amerikalı bir kızla çıktığı Columbia Üniversitesi’ne gidene kadar Etsuko’nun sorunlu kızı Hana’ya aşıktır. Phoebe, Solomon bir İngiliz yatırım bankasında iyi bir iş bulduğunda Solomon ile birlikte Tokyo’ya döner. Ancak, patronu Kazu, Solomon’un yakuza bağlantılarından korkar ve Solomon’un işine son verir. Phoebe, Amerika’ya geri dönüp onunla evlenmeyi red etmesi üzerine Solomon’u terk eder.

Ölmekte olan Hana’nın teşvikiyle Solomon, babasının pachinko işi için çalışmaya başlar. Mozasu, Solomon’un lekeli kumar endüstrisinin bir parçası olmasını istememiş olsa da, Solomon babasının dürüst bir adam olduğuna güveniyordur. Romanın sonunda Sunja, Isak’ın mezarını ziyaret eder. Mezar bekçisi Uchida’dan Noa’nın ölünceye kadar mezarı ziyaret ettiğini öğrenir. Bu bilgi Hansu’ya olan öfkesine ve “yakuza” kanından duyduğu nefrete rağmen hala Sunja’yı sevdiğini anlamasını sağlar.

Advertisement

Karakterler

  • Hoonie — Hoonie, çarpık ayak ve yarık damakla dünyaya gelen, hikayede tanıtılan ilk karakterdir. Düğün gününde karısı Yangjin ile tanışır ve daha önce genç yaşta ölen üç çocukları olur. Hayatta kalan tek kızları Sunja doğar. Hoonie, Sunja on üç yaşındayken tüberkülozdan ölür.
  • Sunja – Sunja, roman boyunca görünen Pachinko’nun ana kahramanıdır. Sunja, Kore, Busan, Yeongdo’da doğan Hoonie ve Yangjin’in kızıdır. Sunja’nın iki çocuğu var. İlk doğan Noa’nın babası Koh Hansu ve ikinci doğan Mozasu’nun babası Baek Isak’tır.
  • Baek Isak — Baek Isak, Kore, Pyongyang’dan bir Protestan bakanıdır. O, ilk olarak kardeşi Yoseb’in yanına taşınmak için Osaka’ya giderken Yangjin’in pansiyonunu ziyaret ettiğinde tanıştırılır. Doğduğundan beri hasta olan Baek Isak, Osaka’daki ölümüne kadar hastalıkla mücadele eder.
  • Kyunghee – Kyunghee, Yoseb’in karısı ve Sunja’nın en iyi arkadaşı ve baldızıdır. Sunja’nın ailelerini yaşamlarında desteklemesine yardım etmede büyük bir rol oynar, Sunja’nın satacak kimchi hazırlamasına yardımcı olur.
  • Yoseb – Yoseb, Baek Isak’ın Osaka, Japonya’da yaşayan erkek kardeşidir. Ailesini geçindirmek için bir fabrikada çalışıyor. Osaka’daki çoğu Korelinin yaşadığı bilinen Osaka’daki Ikaino’da yaşıyor. 1945’te Nagazaki’de bir iş fırsatı bulur. Nagasaki’nin müteakip bombalanmasında çok yaralandı.
  • Koh Hansu — Koh Hansu, Japonya’da organize bir suç ailesine evlat edinilmiş Koreli bir adamdır. Koh Hansu, bağlantılarını kullanarak sürekli olarak para kazanmak ve yapabileceklerini kontrol etmek için çabalıyor. Hansu, Japonya’da bir karısı olmasına rağmen Kore’de Sunja ile tanışır. Roman boyunca Hansu, Sunja ve ailesine bakmak ve onları hayatta tutmak için nüfuzunu kullanır. Hansu, tek oğlu Noa’ya duyduğu aşkla hareket eder.
  • Noa – Noa, Koh Hansu ve Sunja’nın tek oğludur. Hansu ve Sunja’dan uzakta yeni bir hayata başlamak için Nagano’ya taşınmadan önce Tokyo’daki Waseda Üniversitesi’ne devam ediyor. Biyolojik babasının yakuza ile olan ilişkilerinden kaynaklanan kimlik sorunlarıyla mücadele ediyor.
  • Mozasu – Mozasu, Baek Isak ve Sunja’nın tek oğludur. Okulda sürekli zorbalığa maruz kalıyor ve zorla misilleme yapma eğiliminde. Sonuç olarak, okulu bırakır ve bir pachinko salonunda gardiyan olarak çıraklığa başlar. Sonunda, sıralarda yükselir ve kendi salonlarını kurar. Mozasu, Yumi adında bir kızla evlenir ve Solomon adında bir oğlu olur.
  • Solomon – Solomon, Mozasu ve Yumi’nin tek oğludur. Babası çok zengin olduğu için, Solomon büyürken babası veya büyükannesi ile aynı sorunların çoğuyla karşılaşmaz. Hayatıyla ne yapmak istediği konusunda parçalanmıştır, Amerika’yı ziyaret eder ve sonunda babası gibi pachinko işine girmek istediğine karar verir.


Leave A Reply