Pai Irmağı Nerededir? Çin’deki Nehrin Özellikleri Konumu Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Pai Irmağı Nerededir? Pai Nehrinin coğrafi konumu ve özellikleri nelerdir? Nerede doğar, nerelerden geçer ve dökülür, hakkında bilgi.

Pai Irmağı

Pai Nehri (Irmağı)

Pai ırmağı, Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuzeydoğusunda, Hopei Eyaleti’nde ırmaktır. Uzunluğu 483 km. Çin Seddi’nin ötesinden doğar, sürekli güney-doğu doğrultusunda akar, Taku Kenti’nde Chinli Körfezi’ne dökülür. Ağzından aşağı çığırı Hai Irmağı’na kadar olan bölümü ulaşıma elverişlidir.

Pai Nehri Daen Lao Sıradağları, Pai Bölgesi, Mae Hong Son Eyaleti, Tayland’ın dağlarından doğar. Nehir önce kuzey-güney yönünde, sonra doğu-batı yönünde Mueang Mae Hong Son Bölgesi’ne ve Tayland / Birmanya sınırı boyunca akar.

İsmi, orta Tayland dilinde “Plai” kelimesiyle karşılaştırılabilen “erkek fil” anlamına gelen Lanna dilidir. 1477’de Lanna Krallığı’nın hükümdarı olan Kral Tilokaraj’ın saltanatı sırasındaki bir hikayeye göre, Kuzeni Prens Si Chaiya’ya Ban Don’a saldırmasını emretmiştir. Bu arada beyaz fillerden biri kaçmış, askerlere bulmasını emretmiştir ve fil bu nehirde yüzerken bulunmuştur.

Advertisement

Pai Nehri, beyaz su raftingi konusunda popülerdir. Nehir üzerindeki hızlı akış, Uluslararası Nehir Zorluğu Ölçeğinde sınıf I’den IV dür.


Bir Yorum Yazmak İster misiniz?