Bir Gök Cisminin Gezegen Sayılabilmesi için Hangi Özellikleri Taşıması Gerekir?

0
Advertisement

Bir gök cisminin gezegen olarak kabul edilebilmesi için hangi özellikleri taşıması gerekir? Gezegenleri yıldızlar ve diğer gök cisimlerinden ne ayırır?

Birçok eski bilim ders kitabı artık yanlış bilgiler içeriyor çünkü 2006’da astronomlar Plüton’u bilinen gezegenler listesinden çıkarmaya karar verdiler. Plüton küçük bir nesne olmasına rağmen, gezegen olarak imrenilen statüsünü kaybetmesinin tek nedeni boyutu değildi. Uzaydaki nesneler, bilim adamlarının onları gezegen olarak sınıflandırabilmeleri için artık üç kriteri karşılamalıdır.

gezegenler

Plüton’un Kaderi

2003’teki bir keşif, Plüton’un sınıflandırmasını değiştirmeye yardımcı oldu. Bir gökbilimci bu gezegeni gözlemlerken, yakınında daha büyük bir nesne buldu. Ona Eris adını verdi. Gök cisimlerini adlandıran gökbilimciler, Plüton’un konumuna ve büyüklüğünü dikkate aldı ve sonunda Plüton’un durumunu bir cüce gezegene indirdi. Diğer cüce gezegenler arasında Ceres ve Eris bulunur.

Antik Çağda Gezegenlere İsim Vermek

Yıllar boyunca, Plüton bir gezegenin geleneksel tanımıyla karşılaştı çünkü 2006 yılına kadar resmi bir tanım yoktu. Eski gökyüzü gözlemcileri, yıldızların yapmadığı bir şekilde gezinen, nesnelere gezegen adını verdiler. “Gezegen” kelimesi aslında gezgin anlamına gelen Yunanca bir kelimeden gelir. 2006 yılı, Uluslararası Gökbilimciler Birliği’nin bir gezegen tanımı oluşturduğu yeni bir gezegensel adlandırma döneminin başlangıcı oldu.

Yeni Gezegen Tanımları

Uluslararası Astronomi Birliğindeki gökbilimciler, gezegensel sınıflandırma sistemlerinin nasıl çalıştığı hakkında çeşitli açıklamalar sunar. İnsanların artık bir nesneyi “sabit yıldızların arka planına karşı hareket ettiği” için gezegen olarak adlandırmak zorunda olmadıklarını belirtiyorlar. Bugün bir gezegen olarak nitelendirilmek için yıldız olmayan bir nesnenin bir yıldızın etrafında dönmesi gerekir. Bu tanım, ikili bir sistemde başka bir yörüngede bulunabilecek küçük yıldızları dışlar. Bu nesne, kendisini bir küre haline getirecek kadar yerçekimine sahip olacak kadar büyük olmalıdır. Bu tanım, küresel şekillere sahip olmayan büyük asteroitleri dışlıyor.

Advertisement

gezegenler

Ek Gezegen Tanımı

Uluslararası Astronomi Birliği ayrıca bir gezegenin ne olduğuna dair üçüncü bir tanım içerir. Bir gezegen olarak nitelendirilebilmesi için, bir nesnenin “yörüngesinin etrafını temizlemesi” gerekir. Bunu yapmak için, bir nesnenin diğer nesneleri kendi içine çekme veya kendi etrafında ve uzaya uçurma yeteneğine sahip olması gerekir. NASA’ya göre, “Tartışmayı ateşleyen, tanımın bu üçüncü kısmı.” Herkesin bu üçüncü tanıma katılıp katılmadığına bakılmaksızın, bu artık Uluslararası Astronomi Birliğinin resmi kararının bir parçası.

Yeni Gezegenlere Hoş Geldiniz

Yuvarlak görünen Dünya aslında mükemmel bir küre değildir – ekvatorda şişer. Sorun değil, çünkü Uluslararası Astronomi Birliğine göre, bir nesnenin gezegensel tanımını karşılamak için mükemmel bir şekilde küresel olması gerekmiyor. Uzun bir tartışmanın ardından Uluslararası Astronomi Birliği, Plüton artık sadece bir cüce gezegen olduğu için güneş sisteminde yalnızca sekiz gezegenin var olduğuna karar verdi.


Leave A Reply