Pamuk Faresi Nasıl Bir Hayvandır? Nerede Yaşar, Beslenme, Davranış, Üreme

0
Advertisement

Pamuk faresi nedir, nasıl bir hayvandır? Pamuk faresinin özellikleri nelerdir, nerede yaşar, nasıl beslenirler, üreme ve yuva davranışları nelerdir?

pamuk faresi

Kaynak: commons.wikimedia.org

Pamuk Faresi

Pamuk Faresi; Rodentia (kemiriciler) takımından Cricetidae familyasının Sigmodon cinsini oluşturan 13 memeli türünün ortak adıdır.

ABD’nin güneyinden Güney Amerika’nın kuzeyine kadar uzanan bölgede yaşayan bu kemiricilerin vücudu tıknaz, kulakları küçüktür. Kahverengimsi sarı ve koyu renk kılların karışımından oluşan kaba bir postu vardır. İnce, pullu ve seyrek tüylü kuyruğuyla birlikte 25-35 cm uzunluğa erişen S. hispidus en yaygın pamuk faresi türüdür. Pamuk farelerinin aşırı üreme yeteneğine bağlı olarak sayıları çok yüksektir.

Dişiler yılda birkaç batında 2-10 yavru doğurur. Yuvaları genellikle hendeklerin ya da ekili alanların kenarında, uzun otların arasında bulunur. Oyuklara yaptıkları yuvaları için her çeşit lifli maddeyi kullanırlar. Hemen her besini tüketebilen bu hayvanlar tarım alanlarında önemli zararlara yol açabilir ve saldırgan davranışlarıyla dikkat çekerler. Kuşların yumurta ve yavrularını da yedikleri bilinmektedir. Pamuk fareleri laboratuvarlarda denek hayvanı olarak kullanılmaktadır.

Davranış ve biyoloji

Pamuk fareleri çoğunlukla gecedir, ancak aktivite her saat gözlenmiştir. Aktivite kalıpları hem biyotik hem de abiyotik faktörlerden etkileniyor gibi görünmektedir. Yıl boyunca etkindirler. Popülasyonlar genellikle çift modlu bir üreme mevsimi sergiler ve en yüksek altlık üretimi ilkbaharın sonlarında ve yaz sonunda-sonbaharın başlarında meydana gelir. Tüylü pamuklu fareler için Mart ve Haziran aylarında üreme zirveleri; kapana kısılmış tüm dişiler Mart’tan Temmuz’a kadar hamileydi, ancak hiçbiri Kasım ve Aralık aylarında üremedi. En soğuk kış aylarında üremezler.

Dişi tarafından bir yuva inşa edilir. Yuvalar bardaktan topa biçimli ve otlardan dokunmuştur. Bölgelerinin kuzey kesimlerindeki tüylü pamuklu fareler, güneyli pamuklu farelerinkinden daha kalın ve daha yoğun yuvalar yapar, ancak daha büyük değildir.

Advertisement

Küçük pamuk farelerinde gebelik yaklaşık 27 gün sürer. Altlık boyutları bir ila 15 yavru arasında değişir, daha büyük yavrular daha tipik kuzey popülasyonları ve ayrıca sezon sonu yavrular için daha tipiktir. Yenidoğanlar iyi gelişmiştir; hareketlidirler ve hafif tüylüdürler, ancak gözleri açık değildir. Gözler doğumdan yaklaşık 18 ila 36 saat sonra açılır. 10 ila 15 günde sütten kesilirler ve yaklaşık 41 günde minimum yetişkin boyutuna ulaşırlar.

Diyet

Pamuk fareleri omnivordur, ancak diyetlerinin büyük kısmı yeşil bitki örtüsünden oluşur. Bazen böcekleri ve diğer küçük hayvanları tüketirler. Pamuk fareleri diyetinin saha gözlemleri, tercih edilen besinlerin mahsulün ve yabani bitkilerin sapları, yaprakları ve tohumları olduğunu göstermektedir.


Leave A Reply