Para Parayı Çeker Ne Demektir? Atasözünün Anlamı Hikayesi ve Cümleler

0
Advertisement

Para Parayı Çeker ne demektir? Para Parayı Çeker atasözünün anlamı, hikayesi nasıldır? Para Parayı Çeker cümle içinde kullanımı, örnekler.

Para Parayı Çeker

Para Parayı Çeker Anlamı:

Elde para olduğunda onunla daha fazla para kazanılabilinir. “Elde para bulunursa onunla yeni paralar kazanılır” anlamında kullanılan bir atasözüdür.

Para çalışmakla elde edilir. Ama yapılan çalışma biçimleri farklı farklıdır. Kimi yalnız emek harcar, alın-teri döker karşılığında para kazanır, kimi de elindeki parayı kullanarak, mal alıp satarak, ticaret yaparak para kazanır. Ticaretin daha çok para kazandırdığı bilinen bir gerçektir. Ticareti yapmak için de mutlaka para gerekecektir. Çok parası olan büyük ticaret yapar, büyük para kazanır, az parası olan küçük ticaret yapar, az para kazanır. Diğer taraftan çok para kazanmak biraz da cesarete bağlıdır. Yapılacak ticarette zarar etmeyi, elindeki parayı da kaybetmeyi göz önünde bulundurmayı gerektirir.

Atasözünün Hikayesi;

Zengin bir adamın çok saf bir uşağı varmış. Uşak biriktirdiği paraları alıp bir kuyumcuya gider ve büyükçe bir altın alır. Altını ne yapacağını düşünürken, bu altını götürüp efendimin para çekmecesinin deliğine tutayım, oradaki altınları bu altınla delikten çekebilirim demiş. Dediğini de yapmış ama altınlar gelecek diye beklerken, elindeki altını da deliğe kaçırmış. Üzgün bir şekilde gidip olanları efendisine anlatmış. Uşağının saflığına üzülen efendisi, çekmeceden altını alıp uşağına verirken şöyle demiş: “Para parayı çeker ama işini bilip ticareti doğru yaparsan. Yoksa elindeki parayı başkasının parası çeker.”

Cümle içinde Kullanımı;

  • Zenginler bir müddet sonra daha da zengin oluyorlar, ee kolay değil para parayı çeker.
  • Aldığı arsa bu sene çok değerlendi ve müteahhitler üstüne ev yapmak için yarışıyor, para parayı çekti.
  • Parasını gayrimenkule yatırarak hepsini kiraladı, böylece para parayı çekti.
  • Millet parası ile yatırım yapıp daha çok zengin olurken, para parayı çekerken, biz avucumuzu yalıyoruz.
  • Eğer paranı bankaya yatırırsan faizi ile geçinebilirsin, para parayı çekmiş olur.
  • İnanılmaz zengin adama büyük ikramiye çıktı, gerçekten de para parayı çekermiş.
  • Normal hayatta da bu böyledir, genelde para parayı çeker.

Advertisement

Leave A Reply