Paragraf Nedir? Ne İşe Yarar?

0

Paragraf nedir? Paragraf neden kullanılır, ne işe yarar, özellikleri nelerdir? Paragraf hakkında bilgi.

Paragraf Nedir?

Advertisement

Paragraf, parçanın ana fikriyle ilgili olarak bir fikir, bir görüş açıklayan cümle gurubudur. Bir yazıda açıklanması gereken birçok fikir ve düşünce olduğundan çeşitli paragraflar bulunabilir. Uzun uzun tahlil veya tasvirlere girişen, olayların en ince detaylarına kadar inen paragraflar olduğu gibi bazen bir tek cümleden ibaret olan paragraflar da bulunabilir. Yazıların sıkıcı olmaması için uzun paragraflara yer vermemek yerinde olur.

Yazının bütününde olduğu gibi paragraflarda da giriş, gelişme ve sonuç olmak üzere üç kısım bulunur. Giriş bölümünde anlatılmak istenen fikir belirtilmeli, gelişme bölümünde bu fikir türlü yollarla geliştirilmeli, sonuç bölümünde ise fikir kesin olarak belirtilmelidir.

Paragraf Ne İşe Yarar?

Küme halinde olan bir yazı ilk bakışta okuyucuyu ürkütür, yeknesaklık ve monotonluk intibaı bırakır. Böyle yazılarda fikirler ve düşünceler birbirine karışır, anlatıma istenilen kıvraklık ve canlılık verilemez. Her paragraf sonunda zihin, daha iyi anlamak üzere adeta soluk alır. Bu sebeple herhangi bir konu üzerinde yazı yazarken çeşitli fikirler, tahliller, tasvirler ve olaylar için pararaflar ayırmalıdır. Not: Her paragraf diğerinden satırbaşıyla ayrılır. Satırbaşları biraz içerden yazılır. Tertipli, düzgün bir yazıya sahip olunmak isteniyorsa bütün satırbaşlarınm bir hizada olmasına dik-dak etmelidir.

Advertisement


Leave A Reply