Paragraf Soruları Hızlı Nasıl Çözülür?

0
Advertisement

Hemen hemen öğrencilik yaşamınızdaki tüm hayati okul yerleştirme sınavlarında paragraf soruları mevcuttur. Peki bu paragraf soruları hızlı bir şekilde nasıl çözülür?

Paragraf SorusuKamu personel sınavlarında ve farklı seviyede ki okul yerleştirme sınavlarının olmazsa olmaz sorularıdır paragraf soruları. Okuduğunu anlama ve anladığından sonuç çıkartma gibi yeteneklerinizin olması gereken bu soruların hızlı ve hatasız bir şekilde çözülmesi sizleri rakipleriniz karşısında bir kaç adım öteye taşıyabilecektir.

Öncelikle eğer ki kitap okuma alışkanlığınız var ise paragraf sorularında okuma alışkanlığı olmayan adaylara göre çok daha rahat olacaksınızdır. Eğer ki hayatınızda girdiğiniz son sınav önünüzde ki sınav değilse (öyle bile olsa değişmez) mutlaka kitap okuma alışkanlığı edinin. Eğer ki sınavlara girecek bir çocuğunuz var ise onu kitap okuma alışkanlığı ile donatın ki ileride mutlaka karşısına çıkacak olan bu sınavlarda paragraf sorularında rahat etsin. Ola ki okuma alışkanlığını yok ve paragraf sorularında takılıyorsunuz o halde uymanız gereken bir kaç küçük kural var. Bunlara uyun ve bol bol deneme sorusu çözün…

  • Öncelikle soruda yer alan soru kökünü bulunuz. Soru kökünü bulmadan hop diye paragrafı okumaya başlamayın. Önce sizden ne gibi bir bilgi ve ya yorum istendiğini anlayın.
  • Sorunun kökü bulunup anlaşıldığından da eminseniz hemen paragrafı okumaya geçin. Okuma alışkanlığı üst düzeyde olan kişilerin sizden çok hızlı bir şekilde paragrafı okuyup bitireceklerini aklınızdan çıkarmayın ama bu sizi yine de bir paniğe sürrüklemsin. (Okuma alışkanlığı olmayanlar için söylenmiştir) Soru kökü akılda tutularak paragraf anlayabileceğiniz bir hızda okunmalıdır.
  • Okumuş olmak için sakın paragrafı okumayın. Hızlı okuma alışkanlığını yok ve zamanı hızlı kullanıcam diye hızlı okuamaya kalkarsanız paragrafı zaman kazanacağınıza zaman kaybedersiniz. Buna lütfen dikkat edin ve kendinizi tanıyın.
  • Paragrafın ana düşüncesi sizlere soruluyorsa paragrafda yer alan yan ve destekleyici düşüncelere aldırış etmeyin. Paragrafı dikkatlicene okursanız eğer ana fikri hemen yakalarsınız. (Kendi fikirleriniz ile uyuşmasa bile paragrafları tarafsız bir göz ile okuyunuz.
  • Unutmayın ki paragraf sorularını hızlı ve doğru bir şekilde çözebilmenin baş şartı bu konuda bol sur çözmek ve hayatınıza kitapları sokabilmektir.


Leave A Reply