Paraiba Nerededir?

0
Advertisement

Brezilya’daki eyaletlerden birisi olan Paraba eyaleti ile ilgili genel bilgiler. Önde gelen şehirleri nelerdir? Coğrafi ve ekonomik özellikleri hakkında da bilgiler.

João Pessoa

Paraiba eyaleti yönetsel merkezi olan João Pessoa şehrinden bir görünüm

Paraiba, parahyba ya da parahyba do norte olarak da bilinir, Brezilya’nın kuzeydoğu kesiminde eyalet (estado). Yüzölçümü 53.958 kilometrekaredir. Eyaletin başlıca kentleri yönetim merkezi Joâo Pessoa ile bir pamuk ticareti merkezi olan Campina Grande’dir. Eyalet topraklarım Pernambuco yakınlarında doğan ve Joâo Pessoa’yı geçtikten sonra Atlas Okyanusuna dökülen Paraiba Irmağı sular.

Eyaletin adı, Tupi Yerlilerinin dilinde “ırmağın kolu” anlamına gelir. 5 Ağustos 1585’te Itamaracâ capitania’sı adıyla Portekiz Krallığı’nın bağışladığı topraklarda kurulan Paraiba şeker kamışı tarımına bağlı olarak hızla gelişti. 18. yüzyılda, bugün de eyaletin en önemli ürünü olan pamuk tarımı başladı.

Eyalette kıyı ovası yoktur; arazi, kıyı şeridinden başlayarak birdenbire yükselir. Kıyılardaki masadağlar (taboleiros) ile iç kesimlerdeki ırmak vadileri eyaletin en verimli kesimidir. Bu bölgelerde pamuk, sisal, tütün, mısır, manyok, kakao, muz ve ananas yetiştirilir, hayvancılık yapılır. Eskiden kıyı bölgelerini kaplayan sık tropik ormanlar bölgede ilk plantasyonların kurulduğu dönemden başlayarak yeni tarım alanları ve otlaklar elde etmek amacıyla kesilmiştir. Eyaletin orta kesimindeki Bordore-ma Platosunda niyobyum, tantal ve başka mineraller çıkarılmakla birlikte madencilik ekonomik açıdan tarım kadar önemli değildir. Federal hükümetin bölgede çok sayıda baraj inşa etmesiı^ karşın, arazinin tepelik yapısı nedeniyle tarım yalnızca baraj göllerinin kıyılarında yapılabilmektedir.

1960’lardan sonra eyalette sanayi gelişmeye başlamıştır. Joâo Pessoa ve Campina Grande’de giysi, tarım makineleri, selüloz, plastik maddeler, sabun, sentetik elyaf, soba ve kauçuk ayakkabı üretilir.

1955’te kurulan Parafba Federal Üniversitesi’nin Joâo Pessoa, Campina Grande, Areia, Bananeiras, Cajazeiras, Sousa ve Patos’ta kampusları vardır.

Advertisement

Leave A Reply