Paranın İnsan Hayatındaki Yeri ve Önemi, Paranın Anlamı Üzerine Kompozisyon

0
Advertisement

Para neden önemlidir? Paranın insanlar için önemi nedir? Anlamı nedir? Para ve insan, para kazanmak ile ilgili yazı.

Parasal Genişleme (QE) Nedir? Kantitatif Hareketlendirme Nasıl Çalışır?

Kaynak: pixabay.com

Paranın Önemi

Para insanoğlunun bulduğu en enteresan icatlardan biridir. Para hayatımızı yaşamamı için gereken bir araçtır. Parası bol olan insan teorik olarak düzenli ve mutlu bir yaşam süren her istediğini satın alabilen kişidir. Sağlık dahil bir çok konuda rahat yaşayabilmek için para maalesef olmazsa olmaz şartlardan birisidir.

Ancak teoride para mutluluk getirir gibi gözükse de her zaman kazın ayağı öyle midir? Bu sorunun yanıtı koskocaman bir HAYIR dır. Özellikle normal ve ya fakir bir hayat sürer iken bir anda büyük paraya kavuşan insanların bir kısmının ya hayat standartlarının ve tarzının değişmesinden ya da kötü niyetli kişilerin birdenbire hayatına girmesinden dolayı korkunç bir hal almaktadır. Bazen insanın kendi kendine keşke hiç param olmasaydı bütün bunlar başıma gelmezdi demesi kaçınılmaz bir hal almaktadır.

Özellikle şans oyunların yaşanan ilginç bir olay vardır. Bir kaç hafta devreden bir şans oyununda bayiler önünde uzun kuyruklar oluşur. Halbu ki her hafta devretmeden dağıttığı miktarda oldukça tatmin edici bir rakam iken büyüğk ikramiye astronomik olunca insanlar sanki normal zamanda ki miktar küçükmüş gibi davranırlar. Bu nasıl bir psikolojidir pek anlaşılamasa da genel insan davranışı bu yöndedir.

Tüketim toplumu olma yönünde çılgınca adımlar atan bir toplum içerisinde yaşadığımız için para mslek seçimi gibi oldukça önemli konuları dahi etkiler hale gelmiştir. Mesleğinden nefret eden doktor, avukat ve mühendisler piyasada çalışmaktadır. Bu tarzkişilerin ile samimi bir göüşmede kiminin çiçekçilik ve ya sera işleri kiminin arkoloji hatta bazısının sadece hayatını fotoğrafçılık ile kazanmak istediklerini ama sadece parası olan bir meslek sahibi olabilmek adına tercihlerini değiştirdiklerini görürüz.

Özellikle mülkiyet sorunu para sorunu bulunmayan Afrika’da ki yerli kabilelerde ki mutluluk skalasının çok dah ayüksek olduğu hepimizce malumdur. Ancak para değeri olmadan da tknolojik gelişimlerin nasıl gelişip yön alacağı da ayrı bir muammadır.

Advertisement

Para bazı kişiler içinde normalde kazanamadığı sevgi ve saygıyı kazanma yöntemine dönüşmüş durumdadır. Gerçekten de zengin bir kişiye bir topluluk içerisinde kişilerin davranış tarzı korkunç derecede farklıdır ve çok da samimi olmasa da saygılıdır.

Keşke hiç parayı bulunmasaydı diyebilseydik ancak bu da çok mümkün olmadı ancak para-hayat dengesini kurabildiğimiz müddetçe paranın toplum içerisindeki dağılımı bir dengede olduğu müddetçe sadece kişisel hırslarına yenik düşenler haricinde kimsenin üzülmesine gerek kalmayacaktır.

BU YAZI NKFU.COM İÇİN YAZDIRILMIŞTIR, KOPYALAYIP YAYINLAYANLAR İLE İLGİLİ HUKUKİ İŞLEM YAPILIR.

KİM KAZANMAZSA BU DÜNYADA BİR EKMEK PARASI;
DOSTUNUN YÜZ KARASI, DÜŞMANININ MASKARASI.
(Mehmet Akif Ersoy)

Bir ekmek parası kazanamayacak duruma düşmemiz dostlarımızı utandırır, düşmanlarımızı ise güldürür.

Elimiz kolumuz tuttuğu, sağlığımız yerinde olduğu sürece çalışmak, kendi gereksinmelerimizi kendimiz karşılamak zorundayız. Bunun için küçük yaşlarda bir iş öğrenmeye, meslek sahibi olmaya çalışırız. Ya da çeşitli okullara gider, kendimizi yetiştiririz. Yani, büyüdüğümüz zaman, geçim zorluklarıyla karşılaşmamak için bir işe hazırlanırız. Ailemiz, çevremiz bize bu konuda yardımcı olur. Öğretmenlerimiz yol gösterirler.

İş sahibi olan, başkalarına muhtaç olmayan insan, kişilik sahibi olur. Kişilik sahibi insanlara, herkes saygı duyar.

Advertisement

İşi olmayan, ya da işine gerekli saygıyı göstermeyen; çalışmadan yaşamak isteyen insanlar, yaşam güçlükleri karşısında zor durumda kalırlar. Zamanla kişiliklerini yitirirler; onursuz birisi olurlar. Böylelerinin düştüğü bu kötü duruma dostları üzülür, düşmanları ise sevinirler, gülerler.

Hiçbir zaman böyle kötü durumlara düşmeyelim.


Yorum yapılmamış

  1. insan yaşamında para önemlidir konumuz sorular sorarmısınız münazara için de lütfennnnnnnnnnnnnnn münazara bugün çarşamba

  2. Mustafacan Koçak on

    Para insan mutluluğu için yeterli olabilir çünkü fakir insan paraya sahip olursa mutludur. Ancak doğru yerde doğru şekilde harcarsak para mutluluğu satın alır. Ama mutluluk için harcanmayan para üzüntüye sebep olabilir. Bu yüzden bence %50 hem HAYIR hem EVET.

  3. yazınızı cok begendım odevıme lazım cok azıcık bır kısmını kopyalıyorum elınıze saglık

Leave A Reply