Paratiroid Adenomu Nedir?

0
Advertisement

Paratiroid Adenomu Nedir? Paratiroid Adenomu ile ilgili olarak genel bilgilerin kısaca yazıldığı sayfamız.

Paratiroidler

Paratiroit adenomu, kemiklerdeki minerallerin açığa çıkması, kahverengi kiste benzer kemik urları, böbrek taşları ve ilerleyen böbrek yetmezliğiyle ortaya çıkan ve ender rastlanan bozukluk. Paratiroit bezlerindeki salgı hücrelerinin sayısının herhangi bir nedenle artması (hiperplazi) kan dolaşımında parathormon miktarının çok yüksek düzeylere ulaşmasına yol açar.

Parathormonun etkinleşmesiyle kemikteki kalsiyum serbest kalarak kana geçer, daha sonra başka bir organda (örn. böbrek) birikerek taşlar oluşturur. Başlıca belirtiler kronik yorgunluk ve uykusuzluk, halsizlik, iştah kaybı, kabızlık, bulantı, susuzluk hissi ve kişilik değişmeleridir. Kemiklerdeki güç kaybına ağrı da eşlik eder. Vakaların yüzde 25’inde uzun kemiklerin uçlarında ura benzer kahverengi oluşumlar belirir. Kemikler herhangi bir travma olmaksızın sık sık kırılır.

Dişler diş yuvalarında serbestleşir, yuvaların katı kemik örtüsü eriyerek kaybolur. Hastalık kadınlarda erkeklere oranla iki kat daha fazla, orta yaşta daha sık görülür. Mide ülseri olan bireylerde hiperparatiroidizm belirtilerine daha fazla rastlanır. Tedavide hiperplaziye uğrayan paratiroit bezleri cerrahi girişimle çıkartılır.

Advertisement

Leave A Reply