Parazit Bakteriler Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Parazit bakteri nedir? Parazit bakterilerin özellikleri, beslenme şekilleri, üremeleri nasıldır? Parazit bakteriler hakkında bilgi.

bakteri

Parazit Bakteriler Hakkında Bilgi

Parazit Bakteriler; Bazı bakterilerin sindirim enzimleri yoktur. Glukoz, amino asit ve vitamin gibi önemli maddeleri diğer canlı organizmaladan alırlar. Böyle olan bakterilere parazit bakteriler denir.

Hastalık yapan parazit bakterilere ise patojen bakteriler adı verilir. Bunlar beraber yaşadıkları canlının ölümüne bile sebep olabilirler. Üzerinde yaşadıkları canlıya iyi uyum yapmış parazit bakteriler, ölüme sebep olmazlar. Çünkü, konak öldüğü zaman bakterinin barınacak yeri kalmaz. Bu yüzden, en iyi parazit, konağına fazla zarar vermeden yaşayabilen parazittir. Meselâ, insanın sindirim sisteminde, bu zararsız bakterilerden pek çoğu yaşamaktadır. İnsanlar ve fareler K ve B vitamini gibi bazı vitaminleri bağırsaklarında yaşayan bakterilerden sağlar.

Her Bakteri Parazit Değilidir

Bazı bakteriler parazit olsa da bütün bakteriler değildir. Parazitler, bir diğerini konak olarak kullanan herhangi bir organizma olabilir ve bazen bu organizma bir bakteridir. Bu durumda parazit bakteri olarak adlandırılır. Boğaz ağrısına neden olan bakteriler insan vücudunda bir parazit görevi görür çünkü konağı çoğalmak ve sonunda başka bir organizmaya yaymak için kullanır.

Paraziter Bakterilere Örnekler

Bakteriler bir konağa bulaşır, vücudun içinde çoğalır ve sonunda başka bir organizmaya yayılırsa, bu davranış parazit davranışıdır. Birçok bakteri bunu yapar. Özellikle salmonella gibi gıda kaynaklı hastalıklarda bu davranış gelişir. Parazit görevi gören diğer bakteri örnekleri, cinsel yolla bulaşan hastalıklara neden olanlardır. Frengi ve belsoğukluğuna neden olan bakteriler insan konakçılarının doğal işlevini kullanarak çoğalır ve yayılır. Parazit görevi gören ek bakteriler arasında kolera, çiçek hastalığı ve Bubonik veba hastalıklarına neden olanlar bulunur.

Advertisement

Leave A Reply