Parmak İzi Nedir? Ne İşe Yarar?

0

Parmak izi nedir? Parmak izi suçluları bulmada nasıl kullanılır? Parmak izi ne işe yarar, nasıl alınır, hakkında bilgi.

PARMAK İZİ

Advertisement

parmak-izi

Parmak uçlarının iç yanındaki deri çizgilerinin bir eşya üzerinde bıraktığı izdir. Bunlar polisin bir suçluyu bulmasında büyük fayda sağlar, çünkü herkesin el ayasını, parmak uçlarını örten derinin üzerindeki kıvrımlar başka başkadır; hiçbirinin bir başka kimsede aynı olmasına imkân yoktur.

Herkes el sürdüğü, dokunduğu eşyalar üzerinde parmak izi bırakır. Bu izler camcı macunu gibi, basınca yumuşayan, sonra sertleşen cisimlerle, düz, cilâlı yüzeyler üzerinde daha kolay tespit edilebilir. Bu bakımdan, polisler, daha çok, şişe, ayna, masa üstü gibi yerlerdeki parmak izlerini ararlar. Parmak izini alacak görevli uzman, üzerinde iz bulunmasından şüphelendiği eşyaya özel bir mavi toz serper, sonra çok yumuşak bir fırçayla bu tozu süpürür. Böylece tozun fazlası gider, kalanı da parmak izini gözle görülebilir hale getirir.

Öte yandan, polisçe yakalanan suçluların parmak izleri alınarak özel bir dosyaya yerleştirilir. Böylece hazırlanan parmak izi fişleri, her hangi bir araştırmada polise yol gösterir. Parmak izi alınacak kimsenin sağ elinin paşparmağına, hattâ birçok hallerde bütün parmaklarına baskı mürekkebi sürülür, sonra parmakları dosyadaki özel yere bastırılır. Gelişen teknoloji ile parmak izleri bilgisayar ortamına aktarılmış, bu ortamda rahatlıkla kıyaslama yapılması sağlanmıştır.

Advertisement


Leave A Reply