Parmak İzi Nedir? Ne İşe Yarar? Parmak İzinin Özellikleri ve Alınması

0
Advertisement

Parmak izi nedir? Parmak izi suçluları bulmada nasıl kullanılır? Parmak izi ne işe yarar, nasıl alınır, hakkında bilgi.

PARMAK İZİ

parmak-izi

Parmak uçlarının iç yanındaki deri çizgilerinin bir eşya üzerinde bıraktığı izdir. Bunlar polisin bir suçluyu bulmasında büyük fayda sağlar, çünkü herkesin el ayasını, parmak uçlarını örten derinin üzerindeki kıvrımlar başka başkadır; hiçbirinin bir başka kimsede aynı olmasına imkân yoktur.

Herkes el sürdüğü, dokunduğu eşyalar üzerinde parmak izi bırakır. Bu izler camcı macunu gibi, basınca yumuşayan, sonra sertleşen cisimlerle, düz, cilâlı yüzeyler üzerinde daha kolay tespit edilebilir. Bu bakımdan, polisler, daha çok, şişe, ayna, masa üstü gibi yerlerdeki parmak izlerini ararlar. Parmak izini alacak görevli uzman, üzerinde iz bulunmasından şüphelendiği eşyaya özel bir mavi toz serper, sonra çok yumuşak bir fırçayla bu tozu süpürür. Böylece tozun fazlası gider, kalanı da parmak izini gözle görülebilir hale getirir.

Öte yandan, polisçe yakalanan suçluların parmak izleri alınarak özel bir dosyaya yerleştirilir. Böylece hazırlanan parmak izi fişleri, her hangi bir araştırmada polise yol gösterir. Parmak izi alınacak kimsenin sağ elinin baş parmağına, hattâ birçok hallerde bütün parmaklarına baskı mürekkebi sürülür, sonra parmakları dosyadaki özel yere bastırılır. Gelişen teknoloji ile parmak izleri bilgisayar ortamına aktarılmış, bu ortamda rahatlıkla kıyaslama yapılması sağlanmıştır.

Kaynak 2

Parmak izi tam olarak parmak ucu derimizde yer alan ve göz ile görülebilen çıkıntıların meydana getirdiği şekillerin bütününe verilen isimdir. Parmağımızdaki dış deriye ait olan bu iz bırakan çıkıntılara papilla ya da hat denir. Parmak izleri işte bu hatların farklı açı ve şekiller ve uzunluklar ile bir araya gelmesi ile ortaya çıkar.

Advertisement

Tek yumurta ikiziniz olsa bile yine de eşsiz ve bir benzeri bulunmayan bir parmak izine sahipsinizdir. Aynen bir barkod sistemi gibi tüm insanlar bu şekilde kodlanmıştır.

Parmak izimiz hayatımız boyunca değişmez. Derin bir yara, kesik v.b. dış etkenler olmadığı müddetçe parmak izlerimiz hep sabit kalmaktadır.

Parmak izleri üzerinden kişilerin tespit edilmesi fikri 1890’lı yıllara dayanmaktadır. Hindistan’da ki işgalci birliklerde görev yapan bir İngiliz olan Edward Henry tarafından ortaya çıkartılan ve kullanılan bu yönteme biyometride denilmektedir.


Leave A Reply