Pars Nasıl Bir Hayvandır? Parsların Özellikleri, Yaşamları, Davranışları

0
Advertisement

Pars nasıl bir hayvandır? Kedigiller familyasından bir canlı olan Parsın özellikleri, genel davranışları, yaşam alanları, beslenme ve üremesi hakkında bilgi.

leopar

Kaynak: pixabay.com

Pars Nasıl Bir Hayvandır?

Pars (Panthera pardus), leopar ya da panter olarak da bilinir, Carnivora (etçiller) takımının Felidae (kedigiller) familyasından yırtıcı memeli türüdür. Uzunluğu, 90 cm’lik kuyruğu dışında 210 cm, ağırlığı 50-90 kg, omuz yüksekliği 60-70 cm’dir. Ama bu ortalama delerleri çok aşan bireylere rastlanabilir.

Üst bölümleri sarımsı, alt bölümleri beyazımsı olan postu genellikle rozet biçimli irili ufaklı siyah lekelerle bezelidir. Jaguarın postundan farklı olarak rozetlerin içinde siyah benekler bulunmaz. Rozetlerin içindeki tüyler genellikle daha koyu sarıdır. Pars orman ve çalılıklarda barınan, yalnız yaşayan ve büyük ölçüde geceleri etkinlik gösteren bir hayvandır. Ama bazen güneşlenadiği de olur. İyi bir tırmanıcıdır. Sık sık avından arta kalan parçayı ağaç tepelerine taşıyıp saklar. Küçük kemiricilerden antiloplara kadar, gücünün yettiği her hayvana saldırırsa da özellikle Afrika’da küçük ve orta büyüklükte antilopları, Asya’da gene benzer irilikteki antilopları ve geyikleri avlar. Köpekler ve Afrika’da babuinler sevdiği avlar arasındadır. Bazen sürülerden evcil hayvanları kaptığı gibi insanlara da saldırabilir.

Üremesi

Parsın belli bir üreme mevsimi yoktur. Dişi üç ay kadar süren gebelik döneminin ardından iki-dört (genellikle üç) yavru doğurur. İyi bir yüzücü olan pars çekinmeksizin suya atlar. Parsın tümüyle siyah renkte olanlan da vardır. Bu özellikteki bireylere daha çok Güneydoğu Asya’da rastlanmaktadır.

Yaşam Alanı

Parsın doğal yaşama alanı Afrika, Arabistan Yarımadası, Anadolu, İran, Orta Asya, Hindistan, Güneydoğu Asya, Çin ve Mançurya’dır. Günümüzde bu geniş alanın birçok kesiminde soyu tükenmiştir. Türkiye’de yakın tarihlere değin Doğu Anadolu Bölgesi’nde, Karadeniz Bölgesi’nin batı, Ege Bölgesi’nin güney kesimlerinde ve Akdeniz Bölgesi ormanlarında yaşadığı bilinen bu türün 1974’ten beri izine rastlanmamıştır.

Pars (Leopar)

Kaynak: pixabay.com

Kaynak 2 – Pars

Pars, etoburlardan, çok yırtıcı bir hayvandır; boy ve ağırlık bakımından kendinden çok daha büyük hayvanlara, hattâ silâhlı insanlara bile saldırır. Otların aralarında gizlenerek, ağaçların sık yaprakları arasında saklanarak sabırla avını bekler. Yakınından geçen avının üzerine büyük bir çeviklikle atlıyarak parçalar.

Advertisement

Parsın kirli sarıya yakın postunun üzerinde siyah benekler bulunur, çok ender olarak tamamen siyah parslar da vardır.

Parsın Afrika’da yaşayan cinsine «leopar» denir. Leopar da pars gibi son derece yırtıcı bir hayvandır. Postunun üzerinde siyah dalgalar halinde lekeler vardır. Ağaçlar arasında avlanır.

Jagar da parsın Amerika’da yaşayan bir cinsidir. Buna «Amerikan kaplanı» da denir. Daha çok Güney Amerika’da bulunur. Çok yırtıcı, kan dökücü olan jagarın sarı postu üzerinde siyah halkalar vardır. Gene Amerika’da yaşayan iki jagar cinsine de «puma» ve «çita» denir.


Leave A Reply