Parsifal Operası Konusu (Richard Wagner), Özeti Karakterler Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Parsifal Operası kim tarafından hangi tarihte yazılmış, bestelenmiştir? Parsifal Operasının konusu, özeti, karakterleri hakkında bilgi.

PARSİFAL

Üç perdelik mistik romantik operadır.

Bestecisi: Richard Wagner
İlk oynanış: 1882 Bayreuth.

Başlıca kişiler:

Gurnemanz (Bas), Kundry (Soprano), Amfortas (Bariton), Parsifal (Tenor), Titurel (Bas), Klingsor (Bas).

Konunun geçtiği çağ ve yer: Ortaçağda İspanya’da Pirene dağlarında kutsal Monsalvat şatosu.

Advertisement

Konusu:

Gral ülkesi kralı Amfortas’ın babası Titurel kutsal çanak ve mızrağı saklayıp korumak için Monsalvat adlı şatoyu yaptırmış, koruyucu olarak temiz kalpli fedakar şövalyeleri almıştır. Klingsor adlı bir şövalye büyük ihtirası nedeniyle Monsalvat’dan kovulunca öç almak amacıyla büyücülük öğrenmiş, bahçesine güzel kızlar toplayarak bazı şövalyeleri baştan çıkarmış, kutsal mızrağı çalmıştır.

O günden sonra Kral Amfortas’ın vücudunda kapanmayan bir yara açılmıştır. Kundry adlı cinsiyeti bilinmeyen garip bir yaratık krala ara sıra ilâç getirmektedir. İşte, şövalyelerin hiç sevmediği Kundry gene görünmüş, ilâcı yaşlı şövalye Gurnemanz’a uzatmıştır. Bu sırada okla vurulmuş bir kuğu kıyıya yönelir. Onu genç bir adam vurmuştur. Gurnemanz gence yaptığının doğru olmadığını söyler. Delikanlı kim olduğunu bilmemektedir. Kundry ise geçmişi çevresinde tam bilgiye sahiptir. Yabancı bu bilgilerin anlatılmasına kızarak Kundry’ye saldırırsa da Gurnemanz önler. Gral şatosunda büyük bir dinsel tören düzenlemiştir. Kutsal çanak getirilerek kralın önüne konur, şövalyelerin korosu yankılanır.

Yabancı delikanlı olan biteni kıpırdamadan seyretmektedir. Beri yanda Klingsor, şatosunda Kundry’ ye gücünden endişe duyduğu yabancı gençten bahsetmektedir. Onu büyü yaparak oraya çekecektir. Yabancı gözükmüştür, büyücü bir işaretle şatoyu yok eder, güzel kızlarla dolu bir bahçe belirir.. Kundry ona «Parsifal!» diye seslenir, delikanlı anasının da kendisini aynı adla çağırdığını hatırlar. Aşkı öğretmeye kalkan Kundry’den kurtularak «Amfortas!» diye bağırır. Kundry yardıma Klingsor’u çağırır, büyücü kutsal mızrağı fırlatır, mızrak Parsifal’ in başı üzerinde havada kalmıştır. Klingsor’un büyüsü bozulmuş, şatosu ve sihirli bahçesi yok olmuştur.

Aradan uzun bir süre geçer. Bir «Kutsal Cuma» günü Gurnemanz’ın kulübesi önünde bir savaşçı belirir, bu Parsifal’dır. Gurnemanz ona ihtiyar Titurel’in öldüğünü, Amfortas görev yapamadığından şövalyelerin dağılmak üzere bulunduğunu söyler. Beraberlerinde Kundry’yi de alarak şatoya yönelir. Cenaze töreni başlamıştır. Parsifal mızrağını Amfortas’ın yarasına dokundurur, yara hemen kapanır. Şövalyelerin borusu bu mutlu anı haber veren Kundry cansız yere yıkılır. Perde, Amfortas ve Gurnemanz’ın Parsifal önünde diz çöküşüyle kapanır.

Tanınmış bölümler:

«Ön müziği», «O wunden – wundervoller heiliger Speer» (Gurnemanz), «Seit Ewigkeiten harre ich deiner» (Kundry), «Kutsal Cuma Müziği>

Advertisement


Leave A Reply