Passiflora Bitkisi Hakkında Bilgi

0

Passiflora nedir, nasıl bir bitkidir? Passiflora bitkisinin özellikleri, kullanımı, yetiştirilmesi hakkında bilgi.

Passiflora Bitkisi

Passiflorales; ikiçeneklilerden, ılıman bölgelere özgü ağaç, çalı, tırmanıcı ve otsu bitkilerin oluşturduğu takımdır. Bu takımda yer alan familyalar sırasıyla Passifloraceae (12 cins ve 600 tür), Turneraceae (7 cins ve 120 tür), Malesherbiaceae (1 cins ve 35 tür), Achariaceae (3 cins ve 3 tür) ve Caricaceae’ dir (4 cins ve 55 tür). Takımın en büyük cinsi olan Passiflora (çarkıfelek) gösterişli ve alışılmadık çiçekleriyle dikkati çeken 400 kadar türü kapsar.

Tek eşeyli ya da erdişi olabilen ışınsal bakışımlı çiçekler Passiflorales üyelerinin ortak özelliğini vurgular. Çiçeklerin, sayıları 3-5 arasında değişen çanakyaprakları, taçyaprakları ve erkekorganları vardır. Tek gözlü (odacıklı) ve üst durumlu (yumurtalığın çiçeğin öbür parçalarının bağlandığı noktanın üstünde yer alması) yumurtalıkları 3-5 meyveyaprağından yapılmıştır ve içinde çeperlere tutunmuş çok sayıda tohumtaslağı bulunur. Etli ya da kapsül tipi meyveleri vardır. Türlerin çoğu etli bir çıkıntısı (aril) bulunan tohumlar taşır. Bu takımın bazı üyelerinin çiçeklerinin ortasında, dişiorgan ile erkekorganları taşıyan bir kaide (androginofor) ile bunun çevresinde ipliksi uzantılardan oluşmuş, korona adı verilen bir halka bulunur.

Çarkıfelek türlerinden sonra takımın en önemli üyelerinden biri olan kavunağacı (Carica papaya, Caricaceae familyası) besin olarak yararlanılan meyvelerinden ötürü yaygın olarak yetiştirilir.

ÇARKIFELEK ÇİÇEĞİ NASIL YETİŞTİRİLİR?


Leave A Reply