Payanda Nedir? Sözlük Anlamı ve Payanda Hakkında Bilgiler

0
Advertisement

Payanda ne anlama gelir? Payanda kelimesinin terimler sözlüklerindeki anlamı, deyimler ve birleşik kelimelerin anlamları nedir?

Payanda

Payanda

Destek

payanda olmak

destek olmak, arka çıkmak

payanda vurmak

payandalamak

payandaları çözmek

ayrılmak, kaçmak, uzaklaşmak

Advertisement
Payanda Nedir? Hakkında Bilimsel Bilgiler

Bir payanda ya da dikme, mühendislik, havacılık, mimarlık ve anatomi alanlarında yaygın olarak bulunan yapısal bir bileşendir. Dikmeler genellikle boyuna sıkıştırmaya direnç göstererek çalışır, ancak gerginlikte de görev yapabilirler.

Payanda ahşap direklerde, bir direkten daha hafif karanfillerin desteklenmesi veya desteklenmesi için kullanılan yaygın bir isimdir. Çatı kirişlerinde sıkça kirişler, kirişli kirişlerden veya baş direklerinden temel kirişe kadar bulunur. Dikmeler dikey olarak çekül veya eğik olabilir (daha sonra eğimli, tırmık veya açılı olarak adlandırılabilir) ve düz veya kavisli olabilir. İngiltere’de, payanda genellikle daha hafif bir iş parçası anlamında kullanılır: bir kral direği bir sırt kirişi taşır ancak bir kral direği kullanmaz, bir kraliçe direği bir plaka taşır ancak bir kraliçe direği yapmaz, bir taç direği bir taç taşır plaka ama bir taç dikme değil.

Payandalar, dışa dönük destekleri, uzunlamasına doğrultuda sağlar; bu, diğer iki bileşeni ayrı tutmak ve bir bağın karşıt işlevini yerine getirmek için kullanılabilir.

Borularda, gergiler, bir bileşenin bir yönde hareket etmesini sağlarken, diğer yönde harekete veya büzülmeye izin verir.

Çelik, alüminyum veya fiber takviyeli plastikten yapılmış kanal, bina endüstrisinde yoğun olarak kullanılır ve genellikle kablo kanalları ve diğer kablo yönetimi ve boru destek sistemleri desteğinde kullanılır.

Havacılıkta Kullanımı

Birçok çeşitte tel destekleri ve telleri, ilk uçaklarda ana fonksiyonel iskeleti sertleştirmek ve güçlendirmek ve hatta bazen oluşturmak için yaygın olarak kullanıldı. 1920’lerde ve 1930’larda, düşük sürtünmeli konsol konstrüksiyonu lehine kullanımdan düştüler.

Advertisement

Çoğu uçak takviye demiri, gerilme yüklerini alan tellerle birlikte temel olarak sıkıştırma ile yüklenir. Kaldırma kolları, değişim döneminde kullanımın artmasına ve nihai performansın bir sorun olmadığı günümüzde daha küçük uçaklarda kullanılmaya devam etti. Tipik olarak yüksek kanatlı bir tek kanatlı uçlara uygulanırlar ve uçuş sırasında gerginlik gösterirler.


Leave A Reply