Penguen Balığı Özellikleri Akvaryumda Bakımı Üremesi ve Davranışları

0
Advertisement

Penguen Balığı (Thayeria obliqua) nasıl bir balıktır? Penguen Balığı üretimi, yaşam koşulları, beslenmesi, bakımı ve özellikleri hakkında bilgi.

penguen balığı

Kaynak: commons.wikimedia.org

PENGUEN BALIĞI (THAYERİA OBLİQUA)

Anavatanı Brezilya ve Bolivya dolaylarıdır. Son derece sakin bir balık olup karma akvaryumlarda sakıncasızca beslenebilir. 20 ilâ 30°C arasındaki ısıdan hoşlanır. Korkutuldukları zaman Kılıçkuyruklar gibi akvaryumun dışına sıçrayabilirler. Bu yüzden akvaryum örtüsü ihmal edilmemelidir. Değişik bir yüzüş stilleri vardır. Zemine paralel değil, eğik olarak yüzerler. Baş yukarıda, kuyruk zemine doğrudur. Sıçrar gibi kısa hamlelerle ilerlerler.

Gümüş renk ve parlaklığında, beş – altı santim boyunda, güzel bir balıktır. Balığın biçimli gövdesini, başından başlayıp çatal şeklindeki kuyruk yüzgecinin ait parçasında son bulan ve normalle 80° bir açı yapan koyu siyah bir bant süsler. Bu beyaz – siyah kombinasyonundan dolayı balığa Penguen adı da verilmiştir.

Çoğalması oldukça zor ve özen isteyen bir iştir. Dişi ile erkek pek fark edilmez. Yalnız yumurtlama zamanı dişisi erkeğine nazaran daha toplu ve karnı şiştir. Yumurta dökme belirtileri gösteren çift bol oranda bitkilendirilmiş bir akvaryuma konur ve akvaryumun ısısı 26°C ta çıkartılır. Akvaryum geniş kapasiteli olmalı ve iyi bir şekilde aydınlatılmalıdır. Pek bol oranda yumurta dökerlerse de kendi yumurtalarını yemeyi pek sevdiğinden dikkatle takip edilmeli ve yumurtlama biter bitmez akvaryumdan alınmalıdırlar. Yumurtaların çatlayıp yavruların çıkması için 24 saatle 48 saat arasında değişebilen bir sürenin geçmesi lâzımdır.

Davranış ve Uyumluluk

Çok gürültülü veya çok daha büyük tank arkadaşları ile rekabet edemeyecek barışçıl bir türdür. İdeal olarak, Hemigrammus veya Hyphessobrycon tetralar, kalem balığı, Apistogramma ve diğer küçük çiklitler, Corydoras ve Loricariids gibi diğer Güney Amerika türleriyle birlikte tutun. Daha genel bir toplulukta, daha küçük rasboralar, dikenler, Anabantoidler ve Pelvicachromis türleri gibi Batı Afrika cüce çiklitleri ile birleştirilebilir.

Daima bunlardan en az 6, tercihen 10 veya daha fazla grup satın alın. Doğası gereği eğitim gören bir türdür ve kendi türünün refakatinde çok daha başarılı olacaktır. Balıklar kendi aralarında kavga etmeye eğilimli olduklarından, kanat kıstırma potansiyeli de yeterli sayıda tutulduğunda sınırlıdır. Çoğu tetra gibi, bu şekilde muhafaza edildiğinde aslında çok daha etkili görünüyor.

Advertisement

Leave A Reply