Pensilvanya Nerededir? Coğrafi ve Tarihi Özellikleri Nelerdir?

0
Advertisement

Amerika Birleşik Devletlerinde yer alan Pensilvanya Eyaleti hakkında bilgi, tarihi, bayrağı ve arması.

Pensilvanya Haritası

Pensilvanya Eyaletinin Amerika’daki Yerin Gösteren Harita

  • Yüzölçümü: 117.412 kilometrekare.
  • Başlıca kentler: Harrisburg (merkez), Philadelphia, Pittsburgh, Erie, Allentown, Scranton.

Amerika Birleşik Devletleri’ni oluşturan temel 13 eyaletten biri. ABD’nin orta Atlantik eyaletlerindendir. Kuzeyden New York, doğudan New Jersey, güneyden Maryland, Batı Virginia, batıdan Ohio eyaletleri, kuzeybatıdan Erie Gölü ile çevrilidir.

Erie Gölü kıyısı boyundaki dar kıyı düzlükleri dışında, eyalet toprakları, batı ve kuzeyde Appalaş Dağları’nın uzantısı ve Allegheny Yaylası’nın engebeli düzlükleriyle kaplıdır. Eyaletin orta bölümünde Allegheny Dağları arasında derin vadiler vardır. Yayla düzlükleri, doğu sınırına kadar uzanır. Allegheny Dağları, Appalaş Vadisi’nin batı kesimini kaplar. Büyük Appalaş Vadisi, doğuda Mavi Dağlar ile son bulur. Mavi Dağlar, batıdan gelen yükseltilerin son ucudur. Güneydoğu sınırı Atlas Okyanusu kıyısındaki ovalarda noktalanır. Başlıca ırmaklar, Chesapeake Körfezi’ne dökülen Susquehanna, New Jersey ile New York eyaletleri arasındaki sınırı oluşturan Delaware ve Ohio ırmaklarıdır.

Ohio Nehri

Ohio Nehri

Ohio; Monongahela ve Allegheny ırmaklarının birleşimiyle oluşur. İklim karasaldır. Yazlar kısa ve serin, kışlar çok sert ve uzun geçer. Tarım etkinlikleri güneydoğu Philadelphia çevresindeki verimli topraklarda yoğunlaşır. Hayvancılık ve hayvansal ürünler üretimi gelişmiştir. Orman varlığı açısından zengindir. Endüstri, Appalachian Vadisi’nde toplanmıştır. Eyalet, ABD çelik gereksiniminin % 30’unu karşılar. Çelik üretiminin merkezi Pittsburgh’tur. Monongahela ve Allegheny ırmaklarının birleşerek Ohio Irmağı’nı oluşturdukları ve “Altın Üçgen”adı verilen alan, eyalet endüstrisinin kalbi durumundadır. Gemi yapım ve onarımı, uçak donanımı, makine, lokomotif, kimya, kâğıt, ayakkabı, dokuma, madencilik, öteki önemli endüstri dallarıdır. Petrol, doğal gaz, antrasit, başlıca doğal kaynaklardır.

Pensilvanya

Nüfusun % 91 ‘ini Beyazlar, % 7.5’ini Zenciler, % 1.5’ini Kızılderili ve Asya kökenliler oluşturur. Halkın büyük çoğunluğu Katolik ve Protestandır. New York Eyaleti’nden sonra ikinci büyük Yahudi topluluğu (470 bin) Pennsylvania’da yaşar. Eyaletin en eski yükseköğretim kurumu Pennsylvania Üniversitesi’dir. (1740), Pittsburgh (1787), Villanova (1842), Buknell (1846), Lehigh, Indiana, Duquesne, Tempie, Drexel, Arnegie-Mellon üniversiteleriyle Lafayette, Millersville, La Salle, West Chester, Bryn Mawr kolejleri, başlıca yükseköğretim kurumlarıdır.

Advertisement

Tarih:

1600’lerin başlarında İngilizler, Hollandalılar ve İsveçliler, bölge üzerinde hak elde etme mücadelesine giriştiler. Kısa süren İsveç egemenliğinin ardından 1655’te Hollandalılar ve 1664’te İngilizler Delaware toprakları üzerinde egemenlik kurdular. Büyük Britanya Kralı II. Charles, bugünkü Pennsylvania topraklarını, İngiliz Quaker (Kuaker) ve politikacısı William Penn’e bağışladı. Burayı kutsal toprak ilan eden Penn, İngiltere’den gelen Kuakerleri yerleştirdi. Liberal bir anayasa hazırlayan Penn, Delaware Kızılderili önderleriyle dostluk antlaşması imzaladı (1682).William ve Mary’nin 1689′ da, Britanya tahtından indirilmesi üzerine W. Penn’e tanınan haklar geri alındı, 1694’te yeniden düzenlendi.

W. Penn’in ölümünden (1718) sonra hızla gelişen bir koloni durumuna geldi. Çeşitli ırklardan çok sayıda göçmen sökün etti. 1718’de İskoç ve İrlandalılar Cumhurland Vadisi’ne geldi. 1776’da, demokratik anayasal düzen kuruldu. Koloni ve Philadelphia’da toplanan kongrede Bağımsızlık Bildirisi (1776) imzalandı. Birleşik Devletler Anayasa Komisyonu (1787) toplandı. Philadelphia, ilk federal başkent seçildi (1790-1800). Pennsylvania, 12 Aralık 1787’de Birleşik Devletler Anayasası’nı kabul eden ikinci, kurucu 13 eyaletten biri oldu.

Pensilvanya - Philadelphia

Pensilvanya – Philadelphia

İç Savaş’ta Birlik’i (Kuzey) (1861-1865) destekledi. Kırsal nüfusun, eyalet yönetiminin vergi politikasına direnişi, 1794’te Jhiskey, 1795’te Fries ayaklanmalarına yol açtı. Doğuya karşı olanların baskıları sonucu, eyalet başkenti, 1799’da Lancaster’e, 1812’de Harrisburg’a taşındı. Yürürlükteki 1968 Anayasası’na göre, eyalet parlamentosu, genel seçimle işbaşına gelen, görev süresi dört yıl olan 50 üyeli Senato ile görev süresi iki yıl olan 203 üyeli Temsilciler Meclisi’nden oluşur. Eyalet, Federal Kongre’ de, 23 temsilci, 2 senatörle temsil edilir.


Leave A Reply