Pentoksifilin İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Pentoksifilin ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Pentoksifilin yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Pentoksifilin neyi tedavi eder? Etkileşimleri.

Pentoksifilin

Pentoksifilin

Kullanımları

Bu ilaç, bacaklarda / kollarda belirli bir kan akışı probleminin semptomlarını iyileştirmek için kullanılır (oklüzyon arteri hastalığına bağlı aralıklı topallama). Pentoksifilin, egzersiz sırasında, aralıklı topallama ile ortaya çıkan, ağrıyan / ağrı / krampları azaltabilir. Pentoksifilin, hemorolojik ajanlar olarak bilinen bir ilaç sınıfına aittir. Daralmış arterler yoluyla azalan kan akışına yardımcı olarak çalışır. Bu, kaslara daha fazla ihtiyaç duyulduğunda (egzersiz sırasında olduğu gibi) kan tarafından verilebilen oksijen miktarını arttırır, böylece yürüme mesafesi ve süresini arttırır.

Pentoksifilin nasıl kullanılır?

Bu ilacı genellikle günde 3 kez veya doktorunuz tarafından belirtildiği gibi yiyeceklerle ağızdan alın.

Bu ilacı ezmeyin veya çiğnemeyin. Bunu yapmak, tüm ilacı bir kerede bırakabilir ve yan etki riskini artırabilir. Ayrıca, bir skor çizgisi olmadıkça ve doktorunuz veya eczacınız size bunu söylemedikçe tabletleri bölmeyin. Bütün veya bölünmüş tableti ezmeden veya çiğnemeden yutun.

Dozaj tıbbi durumunuza ve tedaviye cevabınıza bağlıdır.

Advertisement

En fazla faydayı sağlamak için bu ilacı düzenli olarak kullanın. Hatırlamanıza yardımcı olması için her gün aynı saatte alın. Kendinizi iyi hissetseniz bile bu ilacı kullanmaya devam edin. Bu ilacı doktorunuza danışmadan durdurmayın. Semptomlarda iyileşme 2-4 hafta içinde ortaya çıkabilir, ancak tam faydanın elde edilmesi 8 haftaya kadar sürebilir.

Durumunuz devam ederse veya kötüleşirse doktorunuza bildirin.

Yan etkiler

Bulantı, kusma, gaz, geğirme ve baş dönmesi meydana gelebilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Bu nadir fakat çok ciddi yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza söyleyin: hızlı / düzensiz kalp atışı, kolay morarma / kanama.

Bu nadir fakat çok ciddi yan etki ortaya çıkarsa derhal tıbbi yardım alın: göğüs ağrısı.

Advertisement

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz derhal tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Pentoksifilin almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin; ya da kafein ya da teofilin; veya başka alerjiniz varsa. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle de: felç hikayesi, son zamanlarda gözün kanaması, böbrek problemleri, karaciğer problemleri, son büyük cerrahi, mide ülseri.

Bu ilaç nadiren başınızı döndürebilir.Güvenli bir şekilde yapana kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık gerektiren herhangi bir şey yapmayın. Alkollü içecekleri sınırlayın.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın.

Bu ilaç anne sütüne geçer. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: kanama / morarmaya neden olabilecek diğer ilaçlar (klopidogrel gibi antitrombosit ilaçlar, ibuprofen / ketorolak / naproksen gibi NSAID’ler, warfarin / dabigatran gibi “kan sulandırıcı maddeler” dahil).

Aspirin, bu ilaçla kullanıldığında kanama riskini artırabilir. Bununla birlikte, doktorunuz sizi kalp krizi veya inme önleme için düşük dozda aspirin almayı yönlendirdiyse (genellikle günde 81-325 miligram dozajlarda), doktorunuz aksini söylemedikçe almaya devam etmelisiniz.

Advertisement


Leave A Reply