Periyodik Tablodaki İlk 20 Element Nedir? Sembolleri ve Atom Numaraları

0
Advertisement

Periyodik tabloda bulunan ilk 20 element hangisidir ve bunlar nasıl ezberlenebilir? İlk 20 elementin sıralaması, sembolleri, numaraları

Periyodik Tablodaki İlk 20 Element

Yaygın bir kimya ödevi, ilk 20 elementi ve sembollerini adlandırmak veya hatta ezberlemektir. Elementler, artan atom numarasına göre periyodik tabloda sıralanmıştır. Bu aynı zamanda her atomdaki proton sayısıdır.

Bunlar sırayla listelenen ilk 20 elementtir.

 1. H – Hidrojen
 2. O – Helyum
 3. Li – Lityum
 4. Be – Berilyum
 5. B – Bor
 6. C – Karbon
 7. N – Azot
 8. O – Oksijen
 9. F – Flor
 10. Ne – Neon
 11. Na – Sodyum
 12. Mg – Magnezyum
 13. Al – Alüminyum
 14. Si – Silikon
 15. P – Fosfor
 16. S – Kükürt
 17. Cl – Klor
 18. Ar – Argon
 19. K – Potasyum
 20. Ca – Kalsiyum

Element Sembolleri ve Numaraları

Elementin numarası, elementin her atomundaki proton sayısı olan atom numarasıdır. Element sembolü, elementin adının bir veya iki harfli kısaltmasıdır. Bazen eski bir isme atıfta bulunur. (Örneğin, K kalium içindir.)

Element adı size özellikleri hakkında bir şeyler söyleyebilir.

Advertisement
 • Adı ingilizce olarak -gen ile biten elementler, oda sıcaklığında saf halde olan gazlardır.
 • Adı ingilizce olarak -ine ile biten isimlere sahip elemanlar, halojenler adı verilen bir grup elemana aittir. Halojenler son derece reaktiftir ve kolayca bileşikler oluşturur.
 • Adı ingilizce olarak -on ile biten eleman isimleri asal gazlardır ve oda sıcaklığında inert veya reaktif olmayan gazlardır.
 • Çoğu öğe adı ingilizce olarak -ium ile biter. Bu elementler genellikle sert, parlak ve iletken olan metallerdir.

Bir element adından veya sembolden söyleyemeyeceğiniz şey, bir atomun sahip olduğu kaç nötron veya elektrondur. Nötron sayısını bilmek için elementin izotopunu bilmeniz gerekir. Bu, toplam proton ve nötron sayısını vermek için sayılar (üst simgeler, alt simgeler veya simgenin ardından) kullanılarak gösterilir.

Örneğin, karbon-14, 14 proton ve nötron içerir. Tüm karbon atomlarının 6 protona sahip olduğunu bildiğinize göre, nötron sayısı 14 – 6 = 8’dir. İyonlar, farklı sayıda proton ve elektrona sahip atomlardır. İyonlar, atom üzerindeki yükün pozitif (daha fazla proton) veya negatif (daha fazla elektron) olup olmadığını ve yük miktarını belirten element sembolünden sonra bir üst simge kullanarak gösterilir. Örneğin, \displaystyle C{{a}^{{+2}}}, pozitif 2 yükü olan bir kalsiyum iyonunun simgesidir. Atomik kalsiyum sayısı 20 ve yükü pozitif olduğu için bu, iyonun 20 – 2 veya 18 elektrona sahip olduğu anlamına gelir.

Kimyasal elementler

Bir element olmak için, bir maddenin en azından protonlara sahip olması gerekir, çünkü bu parçacıklar elementin türünü tanımlar. Elementler, bir elektron bulutu veya kabuğu ile çevrili bir proton ve nötron çekirdeği içeren atomlardan oluşur. Elementler, maddenin temel yapı taşları olarak kabul edilir, çünkü bunlar, herhangi bir kimyasal yolla bölünemeyen en basit madde biçimidir.


Leave A Reply