Perjeta İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Perjeta ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Perjeta yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Perjeta neyi tedavi eder? Etkileşimleri.

Perjeta

Perjeta

Kullanımları

Pertuzumab, bazı meme kanseri tiplerini tedavi etmek için kullanılır. Kanseri çıkarmak için ameliyat olacak hastalarda erken evre meme kanserini tedavi etmek için de kullanılır. Pertuzumab tedavisinde kullanılan kanser türleri, HER2 proteini adı verilen belirli bir maddenin normal miktarından daha fazlasını üreten tümörlerdir.

Bu ilaca monoklonal antikor denir. HER2 kanser hücrelerine yapışarak ve bölünmelerini ve büyümelerini engelleyerek çalışır. Ayrıca kanser hücrelerini yok edebilir veya vücuda (bağışıklık sistemi) kanser hücrelerini yok etmesi için sinyal verebilir.

Perjeta nasıl kullanılır?

Bu ilaç bir sağlık uzmanı tarafından verilir. Genellikle 3 haftada bir, doktorunuz tarafından yönlendirildiği gibi yavaş yavaş bir damara enjekte edilir. İlk infüzyonunuz 60 dakikadan fazla sürecek.

Dozaj, enjeksiyonunuzun hızı ve pertuzumab alma süresi, tıbbi durumunuza, aldığınız diğer tedavilere ve pertuzumab tedavisine yanıtınıza bağlıdır.

Advertisement

Bir sağlık uzmanı, infüzyon reaksiyonunuz olmadığından emin olmak için ilk infüzyonunuz bittikten sonra en az 60 dakika ve aşağıdaki infüzyonlardan 30 dakika sonra sizi izlemelidir.

En iyi şekilde yararlanmak için bu ilacı düzenli olarak kullanın. Hatırlamanıza yardımcı olması için, ilacı almanız gereken günleri takvimde işaretleyin.

Yan etkiler

İshal, bulantı, kusma, yorgunluk ve iştahsızlık görülebilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Geçici saç dökülmesi meydana gelebilir. Normal saç büyümesi tedavi bittikten sonra geri dönmelidir.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi yan etkileriniz varsa hemen doktorunuza söyleyin: nefes darlığı, kollarda / bacaklarda uyuşma / karıncalanma, kalp yetmezliği belirtileri (nefes darlığı, ayak bilekleri / ayaklar, olağandışı yorgunluk, olağandışı / ani kilo alımı gibi)

Advertisement

Pertuzumab genellikle ciddi olmayan döküntülere neden olabilir. Bununla birlikte, ciddi bir reaksiyonun işareti olabilen nadir bir döküntüden ayıramayabilirsiniz. Bu nedenle, herhangi bir döküntü gelişirse derhal doktorunuza bildirin.

Bu ilaç enfeksiyonlarla mücadele yeteneğinizi azaltabilir. Bu, ciddi (nadiren ölümcül) bir enfeksiyona yakalanmanıza veya daha kötü bir enfeksiyon geçirmenize neden olabilir. Herhangi bir enfeksiyon belirtiniz varsa (ateş, titreme, sürekli boğaz ağrısı, öksürük gibi) hemen doktorunuza bildirin.

Bu ilaç bazen ciddi bir infüzyon (IV) reaksiyonuna neden olabilir. Bu ilaç verilirken aşağıdaki yan etkiler ortaya çıkarsa derhal doktorunuza söyleyin: titreme, ateş, baş ağrısı, döküntü, kusma ve halsizlik. Doktorunuz enjeksiyon hızınızı düşürebilir.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Pertuzumab’ı kullanmadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle: önceki kanser tedavileri (göğse radyasyon tedavisi dahil), kalp hastalığı, yüksek tansiyon, monoklonal antikor tedavisine önceki şiddetli reaksiyon.

Pertuzumab enfeksiyon kapma olasılığını artırabilir veya mevcut herhangi bir enfeksiyonu kötüleştirebilir. Bu nedenle, enfeksiyonun yayılmasını önlemek için ellerinizi iyice yıkayın. Başkalarına yayılabilecek enfeksiyonlara sahip kişilerle (su çiçeği, kızamık, grip) temastan kaçının. Bir enfeksiyona maruz kaldıysanız veya daha fazla ayrıntı için doktorunuza danışın.

Doktorunuzun onayı olmadan aşılar / aşılar yapmayın. Yakın zamanda canlı aşılar (burundan solunan grip aşısı gibi) almış kişilerle temastan kaçının. Enfeksiyonların yayılmasını önlemek için ellerinizi iyice yıkayın.

Kesme, çürük veya yaralanma riskini azaltmak için jilet ve tırnak makası gibi keskin nesnelerle dikkatli olun ve temas sporları gibi aktivitelerden kaçının.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Advertisement

Yaşlı yetişkinler bu ilacın yan etkilerine, özellikle yorgunluk, iştahsızlık ve kolların / bacakların uyuşma / karıncalanmasına daha duyarlı olabilir.

Hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuza bildirin. Pertuzumab kullanırken hamile kalmamalısınız. Pertuzumab, doğmamış bir bebeğe zarar verebilir.

Bu ilacın anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Bebek için olası risk nedeniyle, bu ilacı kullanırken veya son dozdan sonra 7 ay boyunca emzirme önerilmez. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.


Leave A Reply