Peroksi Asit Nedir?

0

Peroksi asit nedir? Peroksi asit formülü ve genel özellikleri nelerdir? Peroksi asit yapısı ve kullanım alanları hakkında bilgi.

Peroksi asit nedir?

Peroksi asit, perasît olarak da bilinir, bir oksi asitin (bir hidrojen atomunun ortaklaşım bağıyla bir oksijen atomuna bağlandığı bileşik)\displaystyle -O-H grubunun,\displaystyle -O-O-H grubuyla yer değiştirmesi sonucu oluşan kimyasal bileşiklerin genel adı.

Peroksi Asit

Örneğin, peroksiasetik asit (\displaystyle C{{H}_{3}}CO-OOH) ve peroksisülfürik asit (\displaystyle HOS{{O}_{2}}-OOH ya da \displaystyle {{H}_{2}}S{{O}_{5}}) bu grubun tipik üyeleridir.

Peroksi asitler çoğunlukla oksi asitlerin hidrojen peroksitle tepkimeye sokulmasıyla hazırlanır. Zayıf oksi asitlerin yer aldığı süreçlerde tepkimeyi hızlandırmak amacıyla ortama az miktarda sülfürik asit gibi kuvvetli bir asit eklenir. Peroksi asitlerden başlıca yükseltgeyici madde olarak yararlanılır. Alkenlere kolaylıkla oksijen bağlayarak epoksitleri oluşturan bu bileşiklerden ketonları esterlere, aminleri nitro bileşiklerine, amin oksitlere ve nitrozo bileşiklerine dönüştürmede yararlanılır.


Leave A Reply