Peru Nerededir? Özellikleri, Konumu, İklimi, Ekonomisi, Hakkında Bilgi

1

Ülkeler Rehberi Peru – Peru ile ilgili bilgi, başkenti, ekonomisi, bayrağı, komşuları, coğrafi konumu hakkında bilgi

peru bayrağı

Kaynak: pixabay.com

Peru;

  • Yüzölçümü: 1.285.216 km2.
  • Başkenti: Lima.
  • Dil: İspanyolca, Keça, Aymara.
  • Din: Hristiyan (% 93 Katolik, % 2 Protestan), doğal dinler.
  • Para birimi: 1 yeni sol =100 céntimo.
  • Başlıca kentleri: Arequipa, Trujillo, Chiclayo, Callao, Piura, íquitos, Cuzco, Huancayo, Chimbóte.

Güney Amerika’da devlettir. Yüzölçümü açısından, Batı kıyısı Latin Amerika Cumhuriyetleri’nin en büyük, nüfusu açısından (Kolombiya’dan sonra) ikinci büyük ülkesi olan Peru, Kuzeyden Ekvator, Kolombiya, doğudan Brezilya, güneydoğudan Bolivya, güneyden Şili, batıdan Büyük Okyanus ile çevrelenir.

Yüzey Şekilleri;

Peru üç coğrafya bölgesine ayrılır. “Costa”olarak adlandırılan 2.250 km uzunluğundaki kıyısal çöl şeridi, yüzölçümün % 11’ini içerir. Soğuk Peru (Humboldt) Akıntısı, burasını kuru ve görece serin tutar. Andlar’dan kıyılara inen 50’nin üzerindeki ırmaktan ancak 10’u (Ñapo, Tigre, Pastaza Huallaga, Ucayali, Urubamba, Apurimac, Purus, Putomayo) yıl boyu akar. Daha içerlerde “Sierra”, yani kuzeyden güneye uzanan “Cordilleralar” (Andlar), Peru topraklarının % 33’ünü içerir. 6.000 m’nin üstünde 10 doruk (Auzangate 6.384 m; Huascaran 6.768 m; Salocantay 6.271 m; Coropuna 6.425 m; Yerupaja 6.634 m; vb) vardır. Sıradağlar, Bolivya sınırında genişleyerek platoya dönüşür. Buradaki Titicaca Gölü (8.135 km2) dünyanın deniz düzeyinden en yüksek (3.800 m) gölüdür. Üçüncü olarak, Andlar’ın doğu eteklerinde bir orman bölgesi olan “Montana” yer alır. Burası Peru’nun toplam alanının % 56’sını oluşturmakla birlikte, nüfusun ancak % 6’sını içerir. Amazon Havzası’nın yoğun yağmur ormanlarıyla örtülü olan Montana, Amazon’un kolları uzun ırmaklar tarafından derin biçimde parçalanmıştır.

İklim;

Peru kıyıları, Peru Akıntısı nedeniyle, çok kurak ve görece serindir. Lima’da hava sıcaklığı yazın ender olarak 27°C’dir. Sierra’da sıcaklıklar yüksekliğe göre değişir. Yazlar yağışlı, kışlar kuraktır. Yıllık ortalama yağış tutarı 800 mm, sıcaklık ortalaması 21. 5°C olup, küçük mevsim farkları olağandır. Montana, yine küçük mevsim farklarıyla, sıcak ve yağışlıdır. İquitos’ un yıllık sıcaklık ortalaması 31.9°C, yağış tutarı 2.959 mm’dir. Nisan-kasım arası kurak dönemdir. Peru kıyısı açıklarında görülen “El Nino” Akıntısı, önemli ekolojik değişikliklere yol açarken, kıyılara yoğun yağış getirir.

peru

Kaynak: pixabay.com

Bitki Örtüsü ve Hayvanlar;

“Montana”da gerek bitki örtüsü, gerekse hayvan yaşamına tropikal türler egemendir: Kauçuk, kakao, vanilya, maun, sedir, palmiye, okaliptüs, jaguar, maymun, tapir, armadillo, tembel hayvan, alligator, pekari. Irmaklarda timsah, yayın, elektrikli yılanbalığı, piranha, en çok görülen türlerdir. Doğal bitki örtüsü zayıf olan kıyılarda hayvan türleri de kuşlar (martı, karabatak, pelikan) ve sürüngenlerle sınırlıdır (akrepler, bazı örümcekler, çöl sürüngenleri). “Sierra”, çıplak dağlar dışında, savan çayırlarıyla örtülüdür. Lama, alpaka (evcil kullanımlar için işe koşulur), bu bölgeye özgü başlıca hayvanlardır. Ayrıca, dağlarda kara ayı ve akbaba yaşar.

peru

Kaynak: pixabay.com

Ekonomi;

Tarım: Toplam yüzölçümün % 14’ünü oluşturan tarıma elverişli alanlar, dört doğal bölgeye ayrılır: Çöllük, ortalama 80 km genişliğindeki kıyı şeridi (bir bölümünde sulamalı tarım yapılır); Sierra (kıyı sıradağları ve Andlar’ın bazı kesimleri); Montana (Andlar’ın bazı kesimleri); Montana (Andlar’ın doğu etekleri); Amazon Havzası (Selva olarak adlandırılır). Şekerkamışı, kahve, kakao, patates, pamuk, pirinç, mısır ve kaçak olarak yetiştirilen koka, başlıca tarım ürünleridir.

Hayvancılık: Hayvancılık, geniş otlaklar içeren Sierra’da yoğundur. Buralarda alpaka ve lama yetiştiriciliği önemlidir. Toplam 25 milyon hayvan (sığır, koyun, domuz, alpaka, lama) et üretimi iç gereksinimi karşılamaz. Balıkçılık, ekonomik açıdan büyük önem taşır. Yıllık balık üretiminde dünyanın altına büyük üreticisidir. Kümes hayvancılığı, yeni yeni gelişmektedir.

Doğal Kaynaklar: “Sierra” maden kaynakları bakımından zengindir. Peru, dünyanın sayılı büyük bakır (yılda 400 bin ton), gümüş (2 bin ton) üreticisi ülkelerinden biridir. Ayrıca, zengin çinko, kurşun, demir filizi yatakları vardır. Kuzey kıyılarındaki petrol üretimi, rezervlerin tükenmeye yüz tutması sonucu sınırlandırılmasına karşın, Amazon Havzası’nda zengin yatakların bulunması sonucu, son yıllarda sınırlı da olsa dışsatım düzeyine gelinmiştir. Toplam yüzölçümün % 40′ ını içeren ormanlardan, yılda 8 milyon m3 odun sağlanır.

Ticaret: Bakır, gümüş, demir filizi, çinko, petrol (madenler, toplam dışsatımın % 70’ini oluşturur), yünlü dokuma, şeker, kahve, kakao, balık, başlıca dışsatım; endüstri hammaddeleri,makine, ulaşım araç gereçleri, kimyasal ürünler, besin, başlıca dışalım mallarıdır. Ancak, yasadışı üretilen “koka”, önemli bir gelir kaynağıdır.


1 Yorum

Leave A Reply