Peter Arno Kimdir?

0
Advertisement

Peter Arno Kimdir ve ne yapmıştır? Peter Arno hayatı, biyografisi ve karikatürleri hakkında bilgi.

Peter Arno

Peter Arno; (d. 8 Ocak 1904, New York kenti – ö. 22 Şubat 1968, Port Chester, New York, ABD), karikatürcüdür. Özellikle New Yorklu café müdavimlerini hicveden karikatürleriyle, The New Yorker dergisinin ince mizahıyla ün kazanmasına büyük katkıda bulunmuştur.

1922-24 arasında Yale Üniversitesi’nde öğrenim görürken özellikle müzikle ilgilendi ve kendi orkestrasını kurdu. Ayrıca restoranlarda pano dekorasyonu yaptı. Yale’i bitirdikten sonra New York kentine giderek Greenwich Village’ın bohem yaşamına katıldı, dekor ressamlığını sürdürdü. O zamanlar yeni kurulan New Yorker dergisi bir karikatürünü kabul ettiğinde, resmi bırakıp bir orkestraya girmek üzereydi. Bu dergiyle ilişkisi ölümüne değin sürdü.

1920’lerin sonlarında, The New Yorker’da yayımlanan ve kent aristokrasisini konu alan karikatürleriyle ün kazanmıştı. 1931’e gelindiğinde de dört karikatür albümü yayımlanmıştı. Ekim 1931’de sahneye konulan Here Comes the Bride (İşte Gelin Geliyor) adlı müzikal komedinin senaryosu, Arno ile bir başkasının ortak ürünüydü. Çekici, ince bir insan olan Arno, hicvettiği dünyanın içinde etkin biçimde yer aldı. Karikatürlerinin başlıca tipleri, zampara kulüp üyeleri ve kürklü şen dullardı. Yayımlanan albümleri arasında Man in the Shower (1944; Duştaki Adam) ve Sizzling Platter (1949; Cızbız Tabağı) sayılabilir.

Advertisement

Leave A Reply