Peter Grimes Operası Konusu Özeti ve Karakterleri, Benjamin Britten

0
Advertisement

Peter Grimes Operası kim tarafından hangi tarihte yazılmış, bestelenmiştir? Peter Grimes Operasının konusu, özeti, hakkında bilgi.

PETER GRİMES

Bir prolog ve üç perdelik operadır.

İlk oynanış: 1945 Londra.
Bestecisi: Benjamin Britten

Başlıca kişiler:

Yargıç Hobson (Bas), Peter Grimes (Tenor), Ellen Orford (Soprano), Kaptan Balstrode (Bariton).

Konunun geçtiği çağ ve yer: 19’uncu yüzyılın ilk yarısında Doğu ingiltere’de balıkçı kasabası «The Borough».

Advertisement

Peter Grimes Konusu:

Kasaba mahkemesinde, yardımcısını eziyet ederek öldürmekle suçlanan balıkçı Peter Grimes’in duruşması vardır. Tanıklar dinlenir, bunlar arasında en önemlisi öğretmen Ellen’in söyleyecekleridir. Kadın Peter’in suçsuz olduğunu, yardımcısını sandalla Londra’ya göndermek istediğini, çocuğun yolda ölmüş olabileceğini söyler. Grimes beraat etmiş, beri yanda kamuoyu suçsuzluğuna pek inanmamıştır. Kasabada balıkçıya kimse yardım etmemektedir. Ellen ona yetimler yurdundan bir çırak getireceğini söyler, fırtınalı bir havada çocuğu alıp gelir, Peter’e teslim eder. Güzel bir Pazar sabahı herkes kiliseye gitmekte, Ellen balıkçının çırağıyla konuşmaktadır. Çocuğun gömleği yırtılmış, boynu çürümüştür. Kadın nedenini sorar, cevap alamaz. Peter gözükür, balığa çıkacaklarını söyler, engel olmak isteyen Ellen’i tokatlar. Olay kasabada duyulur, herkes Peter’in evine yollanır.

Peter evinde çırağını balığa çıkmak için kandırmaktadır. Halkın geldiğini görünce sandala atlayıp kaçmak üzere koşmaya koyulur, çocuk kayalardan yuvarlanır, çığlığı yankılanır. Halk eve girer, kimse çığlığı duymamıştır, her şey yerli yerindedir. O günden sonra ne Peter’den, ne de yardımcısından haber alınmış, Ellen ve Kaptan Baltsrode kayalarda çocuğun kazağından bir parça bulmuşlardır. Şafak sökerken rıhtımda Peter gözükür. Olayı Balstrode’a anlatır; çocuk kayalardan düşüp ölmüş, kendisi üç gün aç susuz dolaşmıştır. Kaptan ona sandalını alıp açığa gidip batırmasını, intihar etmesini söyler. Peter sandala atlayıp uzaklaşır, kıyı nöbetçileri açıkta bakmakta olan bir sandalı fark ederler, dürbünle bakar, bir şey göremezler. Rıhtım kasabalılarla dolmuş, Borough’da günlük yaşam başlamıştır.

Konu İngiliz ozanı George Crabbe’ın İngiltere’deki çıraklık düzenini şiddetle eleştiren «The Borough» adlı manzum öyküsünden alınmıştır. Opera, ilk defa Sadler’s Wells sahnesinin İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra tekrar gösterilere başlaması nedeniyle oynanmıştır.


Leave A Reply