Ruşen Eşref Ünaydın Kimdir? (Kısaca)

0
Advertisement

Özellikle görüşmeleri (röportaj) ile ün sağlamış olan Ruşen Eşref Ünaydın’ın kısaca hayatı ve eserleri hakkında bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Ruşen Eşref ÜnaydınRUŞEN EŞREF ÜNAYDIN (1892 – 1959)

İstanbul’da doğdu. Galatasaray Lisesinden sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesinden mezun oldu. Çeşitli okullarda edebiyat ve Fransızca öğretmenliği yaptı. Ulusal Mü-cadele’ye katıldı. Milletvekili, elçi, büyük elçi oldu.

Edebî yazılarında başarılı olamayan yazar, görüşme yazılarında çok başarılıdır. Atatürk’le yaptığı görüşme sırasında onun beğenisini ve güvenini kazanmıştır. 1921’de Londra’ya, 1922’de de Lozan’a giden Türk temsilcilerinin basın danışmanı olarak görev yapmıştır. 1933’te cumhurbaşkanlığı genel sekreterliğine getirilen Ünaydın; Tiran, Atina, Roma, Londra gibi Avrupa başkentlerinde büyük elçilik görevlerinde bulunmuştur.

Yazarlığa çeviri ile başlayan Ruşen Eşref, peş peşe yayımladığı görüşmeleriyle tanındı. 1918 yılında yayımlanan Diyorlar ki adlı eseri, yazar ve şairlerle yapılan ilk görüşme kitabıdır. Anafar-talar Kumandanı Mustafa Kemal ile Mülakat da Türk basınında Atatürk’le ilgili ilk ayrıntılı görüşmedir.

Yirmiden fazla kitabı olan yazarın diğer eserlerinden birkaçı: Atatürk’ün Hastalığı, Çanakkale’de Savaşanlar Dediler ki, Geçmiş Günler, Ayrılıklar, Damla Damla, İstiklâl Yolunda dır.

Advertisement

Leave A Reply