Peter Hurd Kimdir?

0
Advertisement

Peter Hurd kimdir? Peter Hurd hayatı, biyografisi, eserleri, tabloları hakkında bilgi.

Peter Hurd "Jose Herrera Portresi"

Peter Hurd “Jose Herrera Portresi”

Peter Hurd; (d. 22 Şubat 1904, Roswell, New Mexico’ Toprakları – ö. 9 Temmuz 1984, Roswell, New Mexico, ABD), bölgesel gerçekçi üslupta çalışan ABD’li ressam, ilüstratör ve baskı ustasıdır.

İki yıl West Point’teki ABD Askeri Akademisi’ne devam ettikten sonra resim yapabilmek amacıyla okuldan ayrıldı. Pennsylvania’daki Haverford College’da eğitim gördüğü sırada o bölgede yaşayan ünlü kitap ressamı N. C. Wyeth ile tanıştı, ardından onun atölyesine çırak olarak girdi. Wyeth’ın ısrarıyla 1924’te Pennsylvania Güzel Sanatlar Akademisi’ne devam etmeye başladı. 1929’da Wyeth’ın ressam olan büyük kızı Henriette ile evlendi.

1920’lerde resimlediği çocuk kitaplarında Wyeth’ın aşın gerçekçi üslubunun güçlü etkileri yansıyordu. 1930’ların başlarında denemeye başladığı yumurtalı tempera tekniğini ilk kez 1933’te Roswell’deki New Mexico Askeri Enstitüsü’nün sipariş ettiği bir triptikte uyguladı. Bu arada New Mexico’nun parlak ışığının ve çocukluğundan bildiği manzaraların sanatına katkısı olacağını düşünerek 1930’larda ailesiyle birlikte yeniden bu kente taşındı. 1942 ve 1944’te Life dergisi için savaş muhabiri olarak yabancı ülkeleri dolaştı. 1967’de Başkan Lyndon B. Johnson’ın resmi portresini yaptı. Johnson’ın beğenme-yip reddettiği resmi Smithsonian Institution satın aldı. Hurd daha sonra suluboya, yumurtalı tempera ve taş baskı ile çalışmayı sürdürdü, doğduğu toprakların çorak düzlüklerini betimlerken gittikçe yetkinleştirdiği anonim, kuru ve ışıltılı anlatımıyla güçlü gerçekçi eğilimini korudu.


Leave A Reply