Peter Skene Ogden Kimdir?

0
Advertisement

Peter Skene Ogden kimdir ve ne yapmıştır? Peter Skene Ogden hayatı, biyografisi, eserleri ve çalışmaları nelerdir, hakkında bilgi.

Peter Skene Ogden

Peter Skene Ogden; (d. 1794, Québec – ö. 27 Eylül 1854, Oregon kenti, Oregon Toprakları), Kanadalı kürk tüccarıdır. ABD’nin batısındaki Büyük Havza, Oregon, California’nın kuzey kesimi ve Snake Irmağı bölgesinin önde gelen kâşiflerindendir. Batı’nın dağlık iç kesimini kuzeyden güneye geçen ilk kişi olmuştur.

Gençliğinde Kanada’nın doğusundaki evinden ayrıldı ve Kuzeybatı Kumpanyası ile ilişkiye geçerek kürk ticaretine atıldı. Bu işinin gereği olarak hemen yeni topraklar keşfetmeye girişti. St. Louis’den (Missouri) gelen Amerikalı tüccarlarla rekabet halinde yıllık seferler düzenleyerek Yerlilerle ticari ilişkiler geliştirdi. 1825’te, Utah’da bugün kendi adını taşıyan ırmağa ulaştı. 1826-27’de Oregon’un güneyiyle California’nın kuzeydoğu kesiminde araştırmalar yürüttü.

1828’de Nevada’nın kuzeyindeki Humboldt Irmağını keşfetti. Ertesi yıl Sierra Nevada’ nın doğu kesimini ilk kez dolaşarak Carson ve Owens göllerini buldu. 1831-44 arasında Hudson Körfezi Kumpanyası’nın görevlisi olarak İngiliz Kolumbiyası’ndaki ticari etkinlikleri denetledi.

Birkaç Yerli dili konuşabilen Ogden’ın evlendiği iki Yerli kadından çocukları oldu. Traits of American-Indian Life and Character (1853; Amerika Yerlilerinin Yaşam ve Karakter Özellikleri) adlı kitabı, yazarının adı belirtilmeden Londra’da yayımlandı

Advertisement

Leave A Reply