Phentermine HCL İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Phentermine HCL ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Phentermine HCL yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Phentermine HCL neyi tedavi eder? Etkileşimleri.

Phentermine HCL

Phentermine HCL

Kullanımları

Phentermine kilo vermenize yardımcı olmak için doktor onaylı bir egzersiz, davranış değişikliği ve düşük kalorili diyet programı ile kullanılır. Obez olan veya kiloyla ilgili tıbbi problemleri olanlar gibi bazı aşırı kilolu insanlar tarafından kullanılır. Kilo vermek ve onu korumak, kalp hastalığı, diyabet, yüksek tansiyon ve daha kısa ömür dahil olmak üzere obezite ile birlikte gelen birçok sağlık riskini azaltabilir.

Bu ilacın insanların kilo vermesine nasıl yardımcı olduğu bilinmemektedir. İştahınızı azaltarak, vücudunuzun kullandığı enerji miktarını artırarak veya beynin belirli kısımlarını etkileyerek işe yarayabilir. Bu ilaç iştah bastırıcıdır ve sempatomimetik aminler adı verilen bir ilaç sınıfına aittir.

Phentermine HCL nasıl kullanılır?

Bu ilacı, genellikle günde bir kez, kahvaltıdan 1 saat önce veya kahvaltıdan 1-2 saat sonra doktorunuz tarafından belirtilen şekilde ağızdan alın. Gerekirse, doktorunuz dozunuzu günde 3 defaya kadar küçük bir doz alacak şekilde ayarlayabilir. Doktorunuzun talimatlarına dikkatlice uyun. Bu ilacı gün geç saatlerde almak uykusuzluğa neden olabilir (uykusuzluk).

Sürekli salimli kapsüller kullanıyorsanız, doz genellikle kahvaltıdan önce günde bir kez veya yatmadan en az 10-14 saat önce alınır. İlacı bütün olarak yutunuz. Sürekli salimli kapsülleri ezmeyin veya çiğnemeyin. Bunu yapmak, tüm ilacı bir kerede bırakabilir ve yan etki riskini artırabilir.

Advertisement

Ağızda çözünmek için yapılmış tabletleri kullanıyorsanız, doz genellikle sabahları günde bir kez, yiyecek olsun veya olmasın alınır. İlk olarak, tableti tutmadan önce ellerinizi kurulayın. Dozunuzu, çözünene kadar dilin üzerine yerleştirin, sonra su ile veya su olmadan yutun.

Doz ve tedavi süresi tıbbi durumunuza ve tedaviye cevabınıza bağlıdır. Doktorunuz sizin için en iyi dozu bulmak için dozu ayarlayacaktır. Riskleri ve faydaları ve fentermin tedavisinin süresini doktorunuzla tartışın. En fazla yararı elde etmek için, bu ilacı düzenli olarak, tam olarak reçete edildiği gibi ve doktorunuz tarafından yönlendirildiği sürece alın. Hatırlamanıza yardımcı olması için, her gün aynı saatlerde alın.

Aniden bu ilacı kullanmayı bırakırsanız, yoksunluk belirtileriniz olabilir (depresyon, şiddetli yorgunluk gibi). Yoksunluğun önlenmesine yardımcı olmak için doktorunuz dozunuzu yavaşça düşürebilir. Phentermine’i uzun süre veya yüksek dozlarda kullandıysanız, yoksunluk daha olasıdır.

Birçok insana yardımcı olsa da, bu ilaç bazen bağımlılığa neden olabilir. Madde kullanım bozukluğunuz varsa (uyuşturucu / alkolün aşırı kullanımı veya bağımlılığı gibi) bu risk daha yüksek olabilir. Dozunuzu artırmayın, daha sık almayın veya reçetelenenden daha uzun süre kullanmayın. Yönlendirildiğinde ilacı uygun şekilde durdurun.

Birkaç hafta kullandıktan sonra bu ilaç iyi çalışmayabilir. Bu ilaç iyi çalışmıyorsa doktorunuzla konuşun. Doktorunuz tarafından yönlendirilmedikçe dozu artırmayın. Doktorunuz sizi bu ilacı almayı bırakmaya yönlendirebilir.

Yan etkiler

Baş dönmesi, ağız kuruluğu, uyku güçlüğü, sinirlilik, bulantı, kusma, ishal veya kabızlık görülebilir. Bu etkilerden herhangi biri sürerse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Advertisement

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Bu ilaç kan basıncınızı yükseltebilir. Tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol edin ve sonuçların yüksek olup olmadığını doktorunuza bildirin.

Hızlı / düzensiz / vurma kalp atışı, zihinsel / ruh hali değişiklikleri (örn. Ajitasyon, kontrolsüz öfke, halüsinasyonlar, sinirlilik), kontrolsüz kas hareketleri, cinsel yetenek / ilgi değişikliği gibi ciddi yan etkileriniz varsa hemen doktorunuza bildirin.

Şiddetli baş ağrısı, konuşma bozukluğu, nöbet, vücudun bir tarafında zayıflık, görme değişiklikleri (örn. Bulanık görme) dahil olmak üzere çok ciddi yan etkileriniz varsa bu ilacı almayı bırakın ve hemen tıbbi yardım alın.

Bu ilaç nadiren ciddi (bazen ölümcül) akciğer veya kalp problemlerine (pulmoner hipertansiyon, kalp kapağı problemleri) neden olabilir. Bu ilacın daha uzun süre kullanılması ve bu ilacın diğer iştah baskılayıcı ilaçlar / bitkisel ürünlerle birlikte kullanılması riski artabilir. Göğüs ağrısı, egzersiz ile nefes almada zorluk, egzersiz yapma yeteneğinde azalma, bayılma, bacakların / ayak bileklerinin / ayakların şişmesi gibi çok ciddi yan etkileriniz varsa bu ilacı almayı bırakın ve hemen tıbbi yardım alın.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Bu ilacı almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin; veya diğer sempatomimetik aminlere (psödoefedrin gibi dekonjestanlar, amfetamin gibi uyarıcılar, dietilpropion gibi iştah baskılayıcılar dahil); veya başka alerjiniz varsa. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle: diyabet, yüksek tansiyon, glokom, bir madde kullanım bozukluğunun kişisel veya aile öyküsü (ilaçların / alkolün aşırı kullanımı veya bağımlılığı gibi), kalp hastalığı ( göğüs ağrısı, kalp krizi, kalp üfürümleri, hızlı / düzensiz kalp atışı, kalp kapağı problemleri), zihinsel / ruh hali sorunları (depresyon, intihar düşünceleri, şiddetli anksiyete / ajitasyon), akciğerlerde yüksek tansiyon (pulmoner hipertansiyon) , inme, aşırı aktif tiroid (hipertiroidizm), böbrek hastalığı, nöbetler.

Bu ilaç baş dönmesi yapabilir veya görüşünüzü bulanıklaştırabilir. Ayrıca sizi nadiren uykulu yapabilir. Güvenli bir şekilde yapana kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık veya net görüş gerektiren herhangi bir şey yapmayın. Alkollü içeceklerden kaçının.

Diyabetiniz varsa, kan şekerinizi yönlendirildiği gibi düzenli olarak kontrol edin ve sonuçları doktorunuzla paylaşın. Bu ilacın tedavisi sırasında doktorunuzun diyabet ilacınızı ayarlaması gerekebilir.

Advertisement

Ağızda çözünmek için yapılmış tabletleri kullanıyorsanız, ilacınız aspartam içerebilir. Fenilketonüri (PKU) veya diyetinizde aspartam (veya fenilalanin) sınırlandırmanızı / önlemenizi gerektiren başka bir durumunuz varsa, doktorunuzdan veya eczacınızdan bu ilacı güvenle kullanmasını isteyin.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize bu ilacı kullandığınızı söyleyin.

Yaşlandıkça böbrek fonksiyonu azalır. Bu ilaç böbrekler tarafından çıkarılır. Bu nedenle, yaşlılar bu ilacı kullanırken baş dönmesi ve yüksek tansiyon riski altında olabilir.

Bu ilaç hamilelik sırasında kullanılmamalıdır. Doğmamış bir bebeğe zarar verebilir. Hamileyseniz veya hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız, derhal doktorunuza bildirin.

Bu ilaç anne sütüne geçebilir ve emziren bir bebek üzerinde istenmeyen etkilere sahip olabilir. Bu nedenle, bu ilacı kullanırken emzirme önerilmez. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaç bazı ilaçlarla kullanılmamalıdır çünkü çok ciddi etkileşimler meydana gelebilir. Önceki yıl başka iştah kesici ilaçlar alıyorsanız veya aldıysanız (örn., Dietilpropion, efedra / ma huang), bu ilaca başlamadan önce doktorunuza veya eczacınıza söyleyin.

Bu ilaçla MAO inhibitörleri almak ciddi (muhtemelen ölümcül) bir ilaç etkileşimine neden olabilir. Bu ilaçla tedavi sırasında MAO inhibitörleri (izokarboksazid, linezolid, metilen mavisi, moklobemid, fenelzin, prokarbazin, rasagilin, safinamid, selegilin, tranilsipromin) almaktan kaçının. Çoğu MAO inhibitörü, bu ilaçla tedaviden önce iki hafta boyunca alınmamalıdır. Bu ilacı ne zaman başlatacağınızı veya durduracağınızı doktorunuza sorun.

Bu ilacı kullanmadan önce, doktorunuza veya eczacınıza kullanabileceğiniz tüm reçeteli ve reçetesiz / bitkisel ürünleri, özellikle de yüksek tansiyon tıbbı (guanetidin, metildopa gibi), fenotiyazinler (proklorperazin, klorpromazin gibi), diğer uyarıcılar.

Opioid ağrı veya öksürük gidericiler (kodein, hidrokodon gibi), alkol, uyku veya anksiyete gibi ilaçlar (alprazolam, lorazepam, zolpidem gibi), kas gevşeticiler (karizoprodol, siklobenzaprin gibi) veya antihistaminikler (setirizin, difenhidramin gibi) alıyorsanız doktorunuza veya eczacınıza söyleyin.

Uyuşukluğa neden olan bileşenler içerebileceğinden, tüm ilaçlarınızdaki etiketleri (alerji veya öksürük ve soğuk algınlığı ürünleri gibi) kontrol edin. Bu ürünlerin güvenli kullanılması için eczacınıza başvurunuz.

Advertisement

Bazı ürünlerde kalp atış hızınızı veya kan basıncınızı artırabilecek bileşenler bulunur. Eczacınıza hangi ürünleri kullandığınızı söyleyin ve bunları nasıl güvenle kullanacağınızı sorun (özellikle öksürük ve soğuk algınlığı ürünleri veya diyet yardımcıları).

Kafein, bu ilacın yan etkilerini artırabilir. Kafein (kahve, çay, kola) içeren çok miktarda içecek içmekten veya çok miktarda çikolata yemekten kaçının.

Bu ilaç, muhtemelen yanlış test sonuçlarına neden olan bazı tıbbi / laboratuvar testlerine (Parkinson hastalığı için beyin taraması dahil) müdahale edebilir. Laboratuvar personelinin ve tüm doktorlarınızın bu ilacı kullandığınızı bildiğinden emin olun.


Leave A Reply